Internet
Sztuczna inteligencja rozpoznaje programistów na podstawie ich kodu

Sztuczna inteligencja wzięła się za swoich twórców, czyli programistów. Okazuje się, że potrafi ona wykryć ich po zostawionych przez nich charakterystycznych śladach.

Każdy z nas ma swój specyficzny charakter pisania najróżniejszych treści, tak i programiści zostawiają charakterystyczne ślady w kodzie tworzonych przez nich programów, które można szybko wykryć i, tym samym, na ich podstawie zidentyfikować konkretne osoby.

Para naukowców z Uniwersytetu Drexlera i Uniwersytetu George’a Waszyngtona postanowiła opracować zaawansowany algorytm, który będzie nie tylko identyfikował samych programistów, ale również potrafił porównywać napisane przez nich programy i wyszukiwać plagiatów.

W swym eksperymencie badawczym wykorzystali one świetne źródło informacji o programistach i programach, jakim jest oczywiście GitHub. Szybko okazało się, że opracowany przez nich algorytm sprawdza się w tego typu poszukiwaniach iście rewelacyjnie, bo jego skuteczność wynosi ponad 85 procent. W ten sposób, może on szybko wykryć i wskazać konkretnych twórców programów, gdy dzieło jest anonimowe i nie można standardowymi sposobami zidentyfikować programisty.

Sztuczna inteligencja rozpoznaje programistów na podstawie ich kodu. Fot. Drexler University.

Naukowcy ujawnili, że ich AI nie bierze pod uwagę nazw funkcji, komentarzy i sposobu pisania, tylko bazuje na kolejności instrukcji i grafie stanu programu. Według specjalistów z Uniwersytetu Drexlera i Uniwersytetu George’a Waszyngtona, opracowany przez nich system posłuży do wykrywania twórców złośliwego oprogramowania, które potrafi siać zniszczenie w Internecie i komputerach na globalną skalę.

Źródło: GeekWeek.pl/Wired / Fot. Pxhere