Medycyna
Nowa technika pozwala szybko zmienić grupę krwi. Uratuje to życie milionom ludzi

Niebawem deficyty krwi w szpitalach i bankach przejdą do przeszłości, a to za sprawą opracowania nowej techniki przemiany jej przez enzymy specjalnego szczepu bakterii jelitowych.

Odkrycia dokonali naukowcy z kanadyjskiego University of British Columbia. Ich metoda pozwala szybko i tanio zmienić krew grupy A na 0, czyli na uniwersalną, idealnie nadającą się do transfuzji dla wszystkich grup krwi. Specjaliści informują, że nowa metoda jest znacznie wydajniejsza, i to 30-krotnie, od poprzednich, których jakość pozostawia wiele do życzenia.

Jest to szczególnie ważne, w przypadkach, gdy potrzebna jest szybka transfuzja krwi osobie poszkodowanej, która nie zna swojej grupy, a lekarze nie mają czasu na szybkie jej ustalenie. W takich sytuacjach pacjentowi dokonuje się transfuzji krwi grupy O, czyli uniwersalnej. Dzięki temu zachodzi najmniejsze ryzyko odrzutu i związanych z tym powikłań.

Nowa technika pozwala szybko zmienić grupę krwi. Uratuje to życie milionom ludzi. Fot. Pexels.

Odkryte enzymy bakterii występujące we florze jelitowej potrafią z niesamowitą skutecznością usuwać markery z powierzchni ciałek krwi obecnych w grupie krwi A. Ten zabieg sprawia, że system immunologiczny zostaje oszukany i jest przekonany, że otrzymuje krew typu O, dzięki temu nie odrzuca transfuzji i cały zabieg odbywa się bez komplikacji.

Naukowcy z University of British Columbia informują, że niebawem rozpoczną się testy kliniczne nowej, obecnie najskuteczniejszej na świecie metody przemiany grupy krwi A na 0. Trzymamy kciuki za ich powodzenie.

Źródło: GeekWeek.pl/New Scientist / Fot. Pexels