Astronomia
Fizycy chcą uzyskać ciemny foton, niszcząc diament z pomocą antymaterii

Ciemna energia od dawna spędza sen z powiek naukowców. Chociaż badania nad jej istotą prowadzone są w wielu laboratoriach na świecie, to wciąż nie wiemy o niej praktycznie nic.

Niebawem jednak może się to zmienić, a to za sprawą włoskiego zespołu badawczego z Narodowego Instytutu Fizyki Jądrowej, który kierowany jest przez Mauro Raggi. Naukowcy chcą wykonać przełomowe eksperymenty.

W tej chwili fizyka rozróżnia cztery oddziaływania podstawowe, a mianowicie: grawitacyjne, elektromagnetyczne, słabe oraz silne. Ciemna energia ma być piątym, ale wciąż jest ona dla nas ciemną magią.  Ciemna energia i materia stanowią ponad 90 procent składu Wszechświata. Gdyby udało się nam je poznać, otworzyłyby się przed nami zupełnie nowe horyzonty wiedzy na temat otaczającej nas rzeczywistości i procesów determinujących jej istnienie.

Jeden z eksperymentów, które mają nas przybliżyć do rozwikłania i poznania tej zagadki, zostanie wykonany jeszcze w tym miesiącu. Naukowcy chcą potraktować warstwę diamentu o grubości 1/10 milimetra elementarnymi cząstkami antymaterii. W badaniach udział weźmie urządzenie Padme.

Fizycy chcą uzyskać ciemny foton, niszcząc diament z pomocą antymaterii. Fot. PxHere.

W chwili zetknięcia się cząstek z powierzchnią diamentu, powinien powstać jeden widzialny foton z zerową masą spoczynkową oraz jeden ciemny o masie kilkudziesięciokrotnie większej od elektronów. Niesie ona ekwiwalent ciemnej siły elektromagnetycznej. Urządzenie Padme pozwoli zarejestrować i podać szczegółowe dane na temat uzyskanych fotonów. Dzięki tej wiedzy będziemy mogli poznać tajemnice ciemnej materii i energii.

Eksperymenty we Włoszech mają potrwać do roku 2021. Później będą kontynuowane przy pomocy większego akceleratora cząstek znajdującego się na Uniwersytecie Cornella w Stanach Zjednoczonych. Trzymamy kciuki za to, aby badania okazały się jak najbardziej owocne.

Źródło: GeekWeek/The Guardian / Fot. PxHere