Zidentyfikowano pierwszy na świecie gatunek wszystkożernego rekina

Większość z nas uznaje rekiny za wyjątkowo drapieżne ryby, które uwielbiają krew i mięso, a także często bez powodu atakują masowo ludzi. Rzeczywistość jest jednak zgoła odmienna.

Chodzi o rekina zwanego młotem tyburo. Ten gatunek z rodziny młotowatych występuje w płytkich wodach wybrzeży obu Ameryk. Chociaż znany jest nam od dawna, to jednak do tej pory niewiele o nich wiedzieliśmy. Od jakiegoś czasu przyrodnicy prowadzą badania związane z tymi pięknymi stworzeniami, abyśmy mogli lepiej chronić ich populację.

Okazuje się, że są to pierwsze znane nam ryby, które na co dzień żywią się zarówno mięsem, jak i roślinami. Naukowcy przeprowadzili eksperymenty z udziałem pięciu młotów tyburo. W ten sposób przyrodnicy chcieli lepiej przyjrzeć się istocie funkcjonowania ich ciekawych organizmów.

Reklama

W trakcie badań podawano im pożywienie w 90-procentach składające się z roślin i zaledwie w 10-procentach z mięsa oraz dodano do nich izotop izotop węgla-13. Dzięki niemu, naukowcy mogli śledzić aktywność układu pokarmowego tych morskich stworzeń.

Po takiej roślinnej diecie, u wszystkich rekinów stwierdzono spory przyrost masy, co bardzo zaskoczyło badaczy. Do tej pory uważano, że rekiny mięsożerne nie mogą bez problemów zdrowotnych bezustannie żywić się tylko roślinami. Tym bardziej jest to niezwykłe, ze względu na fakt, że młoty tyburo mają niemal identyczny układ pokarmowy jak inne rekiny mięsożerne.

Naukowcy zamierzają przeprowadzić dokładniejsze badania tych stworzeń, dzięki którym lepiej zrozumiemy historię ich ewolucji, a także może uda nam się wyjaśnić, dlaczego mimo podobnych organizmów, jedne rekiny są roślinożerne, drugie mięsożerne, a jeszcze inne wszystkożerne.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Twitter

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy