Misje w głębokiej przestrzeni kosmicznej śmiertelnie niebezpieczne dla astronautów

Wygląda na to, że na naszej drodze do podróżowania na inne planety pojawiają się kolejne przeszkody i minie jeszcze dużo czasu, zanim zdołamy je pokonać.

Oczywiście moglibyśmy wysyłać ochotników w kolejne misje kosmiczne, nie wiedząc nawet, jak taka wyprawa wpłynie na ich zdrowie i nie mając pewności, że w ogóle dotrą do celu, ale nie ma to większego sensu. Stąd też kolejne badania, które nie przynoszą niestety dobrych wieści, a jedynie kolejne trudności. 

Grupa naukowców z Georgetown University Medical Center postanowiła więc zbadać, jak organizm ludzki reaguje na misje w głębokiej przestrzeni kosmicznej i odkryła, że jednym z największych problemów może być promieniowanie kosmiczne wywołujące upośledzenia układu pokarmowego. I nie chodzi tu o mdłości czy inny dyskomfort trawienny, ale pojawienie się guzów nowotworowych żołądka i okrężnicy.

Reklama

GCR, czyli wspomniane promieniowanie kosmiczne, nie dotyka nas na Ziemi, bo jesteśmy chronieni przez magnetosferę naszej planety. Stąd też nie wykształciliśmy odpornosci na duże dawki tego promieniowania i bez dostatecznej ochrony, a obecna technologia takiej nie zapewnia, nie jesteśmy w stanie go zablokować.

Szef zespołu badawczego, Kamal Datta, wyjaśnia: - Ciężkie jony, jak żelazo i krzem, są bardzo szkodliwe z powodu swojej większej masy w porównaniu do fotonów, które masy nie mają, jak promieniowanie x-ray czy gamma, rozpowszechnionych na Ziemi czy protonów o niskiej masie obecnych w przestrzeni kosmicznej.

Naukowcy przeprowadzili więc eksperyment, w którym wystawili myszy na działanie niskiej dawki promieniowania żelaza - efekt był taki, że zwierzęta nie były już w stanie właściwie przyswajać wartości odżywczych z pożywienia, a nawet rozwinęły się u nich nowotwory. Grupa kontrolna wystawiona tylko na promieniowanie gamma, nie przejawiła takich symptomów.

Co więcej, istnieją podobno dowody na to, że promieniowanie żelaza może powodować uszkodzenie DNA, zmuszając komórki do generowania stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego wywołującego jeszcze więcej zniszczeń.

Jak zatem chronić astronautów? Agencje zajmujące się technologią kosmiczną będą musiały wypracować odpowiednie systemu ochronne i stworzyć niezbędne medykamenty, żeby ochotnicy nie byli wysyłani w kosmos na pewną śmierć. Jak szybko to nastąpi? Trudno powiedzieć, ale bez tego podbój głębokiej przestrzeni kosmicznej nie będzie możliwy.

Źródło: GeekWeek.pl/Engadget

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy