Tak będą funkcjonowały autonomiczne podniebne taksówki w metropoliach

Dubaj chce stać się pierwszą na świecie metropolią, po której mieszkańcy i turyści będą mogli przemieszczać się w pełni autonomicznych i elektrycznych taksówkach.

W lecie ubiegłego roku władze metropolii pochwaliły się otrzymaniem 50 elektrycznych i autonomicznych Modeli S i X od Tesli w roli taksówek, a jesienią miał miejsce pierwszy test autonomicznej i elektrycznej podniebnej taksówki.

Był nią Volocopter, który jest owocem ciężkiej pracy inżynierów z firmy E-Volo. Firma właśnie zaprezentowała nowy materiał filmowy, na którym możemy zobaczyć całą koncepcję funkcjonowania autonomicznych i w pełni elektrycznych podniebnych taksówek w największych miastach świata.

Ten wynalazek powstał na bazie miniaturowego helikoptera. Wyposażony jest on w 18 jednostek napędowych. Masa startowa maszyny wynosi 450 kilogramów, można nią rozpędzić się do 100 km/h i odbyć ok. półgodzinny lot.

Reklama

Patrząc z perspektywy wykorzystania go jako środka miejskiego transportu, to półgodzinny lot jest w zupełności wystarczający, aby dotrzeć z domu do pracy, na uczelnię czy ważne spotkanie. Firma pokazała na prezentacji, że pracuje nad dużą siecią punktów postojów taksówek oraz na nich sprawnej i szybkiej wymiany akumulatorów, więc problem z zasięgiem maszyn przestanie mieć znaczenie.

Władze Dubaju chcą, aby do 2030 roku aż 25 procent transportu miejskiego było obsługiwane przez pojazdy autonomiczne. Patrząc przez pryzmat ogromnego zainteresowania takimi nowoczesnymi formami transportu wśród mieszkańców miasta i lokalnych firm, możemy być pewni, że podniebne taksówki spopularyzują się znacznie szybciej.

Źródło: GeekWeek.pl/E-volo/YouTube / Fot. E-volo

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy