Internet
Potężny atak na Facebooka. Sprawdź, czy wykradziono Twoje dane

Facebook zabrał głos w sprawie gigantycznego ataku na konta użytkowników serwisu, w wyniku którego cyberprzestępcy przejęli poufne dane 30 milionów osób.

Atak miał miejsce 14 września, ale ludzie z Facebooka zorientowali się, co się dzieje, dopiero 25 września. Przez ponad 10 dni hakerzy powoli, ale sukcesywnie, zdobywali dostęp do kolejnych milionów kont. Ostatecznie Facebook zawiadomił o tym wydarzeniu FBI i wspólnie wszczęli śledztwo w tej sprawie, o czym głośno było na całym świecie.

Początkowo Facebook poinformował, że cyberprzestępcy uzyskali dane z blisko 50 milionów kont, ale po dokładniejszej weryfikacji okazało się, że jest to ok. 30 milionów kont. Nie zmieni to jednak faktu, że jest to liczba astronomiczna. Jest jednak w tym wszystkim mały pozytyw.

Z 30 milionów kont, „tylko” z połowy cyberprzestępcy uzyskali dane o imionach, nazwiskach i danych kontaktowych. Z reszty mają już znacznie większą wiedzę, bo na temat imion, nazwisk, adresów email, numerów telefonów, listy kontaktów, wykształceniu, miejscu zatrudnienia, statusu związku, wyznawanych poglądach i religii oraz ostatnich meldowań i wyszukiwań osób. Oczywiście, są były to też dane, które użytkownicy ukryli przed obcymi.

Potężny atak na Facebooka. Sprawdź, czy Twoje dane zostały wykradzione. Fot. MaxPixel.

Władze największego serwisu społecznościowego świata przygotowały specjalną witrynę poświęconą temu atakowi. Możecie na niej zapoznać się ze szczegółami akcji oraz sprawdzić, czy internetowi przestępcy uzyskali dostęp do Waszego konta, a jeśli tak, to jakie dane na Wasz temat wykradli (zobaczcie tutaj).

Źródło: GeekWeek.pl/Facebook / Fot. Facebook/MaxPixel