Naukowcy opracowali magiczną powierzchnię, która odpycha wszystko

Macie już dość wiecznie pomazanych wyświetlaczy smartfonów, na których w najlepsze zadomowiły się kurz, brud, odciski palców, a w przypadku kobiety również kosmetyki do makijażu?

Prawda jest taka, że nieważne ile razy w ciągu dnia będziemy czyścić swoje smartfony, to i tak wiecznie są pomazane. I choć obecnie większość z nich ma na sobie warstwę oleofobową, dzięki której bez większego problemu czyścimy je za pomocą czystej szmatki z mikrofibry, to i tak jest to niezwykle frustrujące (a są modele wybitnie podatne na zbieranie wszystkiego, co się tylko da, które nigdy nie wyglądają schludnie).

Na szczęście jest nadzieja na rozwiązanie tego problemu, a wszystko za sprawą badaczy z McMaster University, którzy opracowali nową metodę możliwą do zastosowania na znacznie większej ilości powierzchni niż tylko szkło. Ich nanotechnologia pozwala na pokrycie wielu powierzchni specjalną warstwą, która odpycha wszystkie substancje poza takimi o specjalnym właściwościach.

Reklama

Mówimy tu nie tylko o oleju, wodzie czy kurzu, ale i powszechnie występujących organicznych szczątkach, bakteriach, wirusach czy żywych tkankach, a po małych poprawkach niemal wszystkich substancjach. Oczywiście głównym celem tych badań nie były smartfony, ale medyczne implanty, przy których znacznie zminimalizowane zostaje ryzyko odrzutu, np. syntetyczne zastawki serca.

Z jednej strony dzięki powierzchni odpychającej wszystko, ryzyko zakrzepów mocno spada, a z drugiej jedną z unikatowych cech nowej technologii jest fakt, że można pozwolić niektórym substancjom do niej przylegać, dzięki czemu organizm nie będzie tak chętnie odrzucał implantów.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby wspomnianą warstwą pokrywać również urządzenia mobilne - badacze jak na razie dopracowują jeszcze swoje rozwiązanie, a następnie chcą je skomercjalizować, więc jest szansa, że za jakiś czas na rynek trafią smartfony z ekranami i panelami, które zawsze będą czyste i błyszczące. Już nie możemy się doczekać!

Źródło: GeekWeek.pl/techspot

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy