Technologia
ConsenSys kupuje Planetary Resources, czyli nadchodzi blockchain w kosmosie

Kiedy kryptowaluty łączą się z kosmicznym górnictwem… choć na pierwszy rzut oka mariaż ten wydaje się nieprawdopodobny, to przedstawiciele Planetary Resources i ConsenSys są zupełnie innego zdania, zapewniając, że to naturalna droga.

Właśnie dowiedzieliśmy się o bardzo nietypowej transakcji, a mianowicie wykupieniu Planetary Resources, czyli koncernu zajmującego się wydobywaniem surowców z asteroid i innych podobnych znajdujących się niedaleko Ziemi obiektów przez ConsenSys, tj. firmę z branży blockchain założoną przez współtwórcę Ethereum, Joe Lubina.

W mediach natychmiast zawrzało, bo co wspólnego mogą mieć kosmiczne górnictwo i blokchain, ale Joe Lubin nie chciał zdradzić zbyt wiele, ograniczając się do sformułowania „decentralizacja kosmicznych starań”, więc nie wiemy, w jaki sposób podmioty będą ze sobą współpracować (eksperci obstawiają kosmiczny handel). Jak twierdzi:

- Podziwiam Planetary Resources za światowej klasy talent, innowacyjność i inspirowanie ludzi na całym świecie do wspierania jego wizji przyszłości. Połączenie jego możliwości w zakresie głębokiej przestrzeni kosmicznej idealnie wpisuje się w naszą wiarę w potencjał Ethereum, które pomoże ludzkości wypracować nowe systemy społeczne. Odzwierciedla również naszą wiarę w demokratyzację i decentralizację kosmicznych wysiłków, by zjednoczyć nasz gatunek i odblokować prawdziwy ludzki potencjał.

Mówiąc wprost, dużo górnolotnego gadania i mało konkretów, na które prawdopodobnie będziemy musieli jeszcze długo poczekać, choć Joe Lubin obiecuje więcej szczegółów w ciągu nadchodzących miesięcy. W międzyczasie na parę słów zdecydował się również CEO Planetary Resources, Chris Lewicki, który razem z głównym doradcą, Brianem Israelem, zasili szeregi ConsenSys: -  Jestem dumny z naszych nadzwyczajnych osiągnięć, wdzięczny osobom wspierającym naszą wizję i zachwycony dołączeniem do ConsenSys w rozszerzaniu ekonomicznej sfery ludzkości na Układ Słoneczny.

Przypominamy, że Planetary Resources powstało w 2010 roku jako Arkyd Astronautics i miało przynieść rewolucję w zakresie prywatnego sektora kosmicznego, a w jego załodze znaleźć można było takie nazwiska, jak założyciel X Prize, Peter Diamandis. W tym roku firmie nie wiodło się jednak najlepiej i musiała zweryfikować swoje śmiałe plany - teraz widzimy zaś, że kłopoty były poważniejsze niż się wydawało, czego efektem jest oczywiście wykupienie przez inny podmiot.

Źródło: GeekWeek.pl/techcrunch