Oto najlepszy obraz Jowisza, jaki mogliśmy zobaczyć w historii jego badań

Misja sondy Juno ukazuje nam tę największą planetę Układu Słonecznego z nieznanej nam do tej pory perspektywy. Jowisz po prostu coraz bardziej zadziwia.

NASA opublikowała najnowsze obrazy tej planety. Przez ostatnie miesiące sonda Juno przesyłała na Ziemię dane ze swoich bliskich przelotów, a dotyczące najważniejszego tematu badań, czyli gęstej atmosfery planety. Pozyskane dane są niezwykle cenne, bo na tej podstawie astronomowie będą mogli ostatecznie stworzyć globalną mapę planety. Każdego dnia w atmosferze dzieje się wiele fascynujących rzeczy, dlatego warto się im przyjrzeć podczas bliskich przelotów.

Na najnowszych obrazach możemy zobaczyć prawie całego Jowisza. Kolory jego gęstej atmosfery różnią się od tych, jakie mogli zobaczyć na zdjęciach wykonanych przez sondę Voyager. Naszym oczom ukazują się czarne i ciemno-pomarańczowe pasy chmur wirujące wokół antycyklonów. Występują one nie tylko w północno-zachodnim pasie atmosfery Jowisza, który widoczny jest na fotografii, ale również w innych częściach globu. Bezustannie się one zmieniają, dzięki temu każde nowe zdjęcie wykonane przez sondę Juno tak bardzo zachwyca.

Reklama

Badania pokazały nam, że gęsta atmosfera giganta składa się z trzech warstw. Najwyższą stanowi głównie amoniak, środkową amoniak oraz siarka, a w najniższej znajduje się woda i lód. Teraz wszystko w rękach inżynierów odpowiedzialnych za misję sondy Juno, którzy będą musieli wykorzystać jej bliskie przeloty nad planetą oraz zainstalowany na jej pokładzie spektrometr na podczerwień i radiometr mikrofalowy do lepszego zmapowania głębi Wielkiej Czerwonej Plamy.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy