World Wide Web ma już 30 lat, a co gdyby nic się od tego czasu nie zmieniło?

Trudno sobie wyobrazić, że narzędzie, z którego tak aktywnie korzystamy każdego dnia i które daje nam tak ogromne możliwości, ma dopiero 30 lat. Naukowcy z CERN pokazali, jak Internet zmieniał się na przestrzeni lat.

Co prawda CERN na co dzień zajmuje się dużo poważniejszymi kwestiami, bo to przecież Europejska Organizacja Badań Jądrowych, ale z okazji kolejnej okrągłej rocznicy www postanowili pochylić się nad tym wydarzeniem, przenosząc oryginalną wersję przeglądarki z początku lat dziewięćdziesiątych w dzisiejsze czasy.

Szczególnie że autorem projektu sieci World Wide Web jest jeden z badaczy tej organizacji, brytyjski fizyk i programista, nazywany ojcem internetu, a mianowicie Tim Berners-Lee. Ten w 1989 roku wystąpił z propozycją ogólnoświatowego projektu opartego na hipertekście, nazwanego World Wide Web, który miał pozwolić na współpracę poprzez łączenie informacji wielu autorów w sieć dokumentów hipertekstowych. Rok później miał już gotową aplikację, która została uruchomiona na systemie NeXTStep w sieci CERN w październiku 1990 roku, a w Internecie latem 1991. Pierwszą opublikowaną przez Tima Bernersa-Lee stroną WWW była info.cern.ch, która jest czynna do dziś i zawiera informacje na temat komputera, na którym została napisana oraz zdjęcia PC, pierwszego surfera oraz twórcy WWW.

Reklama

W efekcie jego aktualnych wysiłków każdy z nas może sprawdzić, jeżeli jest zbyt młody, żeby pamiętać te czasy, jak wyglądało korzystanie z internetu 30 lat temu. Wystarczy w tym celu uruchomić aplikację WorldWideWeb w swojej przeglądarce internetowej (dowolnie wybranej), wchodząc na tę .

Nie ukrywamy jednak, że dla większości internautów będzie to szok, bo można zapomnieć o wszystkich dzisiejszych standardach, jak choćby hiperłącza, kolorowe obrazki i inne ułatwiacze, więc krótki poradnik, jak sprawdzić wygląd swojej ulubionej strony - miejmy nadzieję, że będzie to GeekWeek.pl :) Z paska po lewej stronie wybieramy zakładkę Document, następnie Open from full document reference i w okienku, które nam wyskoczy, wpisujemy adres strony (http://www...) i klikamy Open. I jak wrażenia?

Źródło: GeekWeek.pl/CERN

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy