Tak dziwnie wyglądają zaćmienia Słońca przez Fobosa i Deimosa na Marsie

Kilka dni temu pokazaliśmy Wam, jak wyglądają zaćmienia Słońca na Czerwonej Planecie z perspektywy łazika Curiosity, który eksploruje powierzchnię tej fascynującej planety od 7 lat. Teraz zobaczycie coś jeszcze piękniejszego.

NASA opublikowała nowe, jeszcze ciekawsze. Możemy na nich zobaczyć bezpośrednie przejście obu księżyców Marsa przez tarczę naszej dziennej gwiazdy. Najpierw 17 marca pojawił się Deimos, a 25 marca niebo przyciemniało na skutek przejścia Fobosa, największego z księżyców. Jednak docelowe zaćmienie miało miejsce dzień później, co możecie zobaczyć na załączonych obrazach.

Pomimo faktu, że zaćmienia Słońca na Czerwonej Planecie może nie wyglądają tak spektakularnie jak na Ziemi, bo są tylko częściowe, a to ze względu na małe wymiary obiektów, to jednak małe księżyce o nieregularnym kształcie, przechodzące przez tarczę Słońca, wyglądają iście fenomenalnie. Astronomowie uważają, że oba obiekty pochodzą z pasa planetoid i zostały przechwycone przez Marsa miliardy lat temu.

Reklama

Zaćminie Słońca przez Fobosa, zarejestrowane przez łazik Curiosity, trwało zaledwie 35 sekund, ale animacja została przyspieszona 10-krotnie. Tymczasem w przypadku Deimosa, zjawisko trwało kilka minut, więc animacja również została przyspieszona kilka razy. Chociaż łaziki eksplorują Marsa od przeszło 15 lat, to jednak obrazów zaćmienia Słońca jeszcze nigdy nie mieliśmy okazji oglądać z takiej perspektywy, jaką zapewnił nam Curiosity.

Przy okazji księżyców Marsa, warto tutaj wspomnieć, że według poczynionych analiz Marsa, wszystko wskazuje na to, że Fobos, największy księżyc tej planety w przyszłości przestanie istnieć. Mars zmieni się wówczas we władcę pierścieni, prawie jak Saturn. Siły pływowe tej planety mają niebagatelny wpływ na Fobosa, który przyciągany jest około 2 metry na 100 lat i rozciągany na wszystkie strony.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA/ Fot. NASA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama