Miliony użytkowników globalnej sieci wciąż korzysta z łatwego hasła 123456

Druga pozycja na podium nie jest wcale lepsza, bo zajmuje ją 123456789… To pokazuje, że pomimo wielu ostrzeżeń i kampanii informacyjnych, użytkownicy wciąż kompletnie nie dbają o swoje bezpieczeństwo w sieci.

Żyjemy w naprawdę dziwnych czasach, bo z jednej strony duża część z nas potrafi jednym tchem wymienić podzespoły obecne w naszych smartfonach czy komputerach, a z drugiej wciąż nie potrafimy się nauczyć, jak ważne jest stosowanie odpowiednio silnych haseł. Co najgorsze, najwyraźniej nie docierają do nas żadne argumenty, skoro nawet ten o możliwości utratu oszczędności życia z konta bankowego nie jest wystarczająco przekonujący.  

Najnowsze badania przeprowadzone przez brytyjskie National Cyber Security Centre (NCSC) pokazują, że miliony użytkowników wciąż korzystają z najprostszych i najbardziej oczywistych haseł. Najgorsze hasło ubiegłego roku, czyli 123456, wciąż zajmuje najwyższe miejsce w tym niechlubnym rankingu, bo pojawia się w więcej niż 23 danych logowania. Drugie z najpopularniejszych haseł jest równie fatalne, bo mowa o 123456789, a kolejne miejsca pierwszej piątki należą do qwerty, hasło i 1111111.

Reklama

Ogromną popularnością cieszą się wciąż imiona, odpowiednio Ashley, Michael, Daniel, Jessica i Charlie oraz nazwy zespołów - tu prym wiedzie Blink182. W ramach ciekawostki można też zauważyć, że najczęściej pojawiającym się w hasłach imieniem/nazwą fikcyjnej postaci jest Superman. Mamy nadzieję, że żaden z naszych użytkowników nie znalazł wśród podanych tu propozycji swojego hasła, a jeśli tak, to najwyższy czas je zmienić - dla własnego dobra!

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że zapamiętanie wielu haseł, bo najlepiej byłoby mieć inne dla każdego serwisu wymagającego logowania, jest niemal niemożliwe, ale tu z pomocą przychodzą specjalne menedżery haseł. Korzystanie z nich jest banalnie proste, a my możemy spać spokojnie, nie przejmując się tym, że ktoś właśnie kradnie nasze dobra lub tożsamość. Jak twierdzi Troy Hunt, specjalista ds. bezpieczeństwa i autor słynnej strony Have I Been Pwned, na której możemy sprawdzić, czy nasze dane wyciekły do sieci, najważniejsze jest jednak wskazanie fatalnych haseł, mogących skutkować włamaniem na konto, bo dzięki temu użytkownicy mogą nauczyć się bezpieczniejszej obecności w sieci.

Źródło: GeekWeek.pl/techspot

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy