Będą największe na świecie. Chiny uruchamiają nowe elektrownie

Chiny mocno stawiają na rozwój energetyki odnawialnej. Pracę zaczęła najpotężniejsza i najwyżej położona elektrownia hydro-solarna. Trwa także instalacja najwyższej na świecie turbiny wiatrowej. Choć dla całej populacji kraju to kropla w morzu potrzeb, wielkość inwestycji robi wrażenie.

Chiny mocno stawiają na rozwój energetyki odnawialnej. Pracę zaczęła najpotężniejsza i najwyżej położona elektrownia hydro-solarna. Trwa także instalacja najwyższej na świecie turbiny wiatrowej. Choć dla całej populacji kraju to kropla w morzu potrzeb, wielkość inwestycji robi wrażenie.
Chiny inwestują w OZE. Budują największe elektrownie na świecie /Zdjęcie ilustracyjne /123RF/PICSEL

O gigantycznych elektrowniach w Chinach, na czele z Tamą Trzech Przełomów, słyszał chyba już każdy. Nie powinno więc dziwić, że realizowane są kolejne inwestycje. Od niedzieli 25 czerwca działa największa i położona najwyżej na świecie elektrownia hydro-solarna (wodno-słoneczna), a niedługo uruchomione zostaną największe wiatraki produkujące energię z wiatru - obecnie trwa ich montaż. 

Największa elektrownia hydro-solarna w Chinach

Kela to mega hydro-fotowoltaiczna elektrownia, która łączy produkcję energii ze światła i wody. Zapisze się w historii ze względu na moc wynoszącą 1 milion kilowatów. Aby w pełni zobrazować tę wielkość, warto wspomnieć, że wystarczy ona do naładowania 15 tysięcy pojazdów elektrycznych o zasięgu 550 kilometrów w ciągu zaledwie godziny.

Reklama

Elektrownia położona jest w dorzeczu rzeki Yalong w południowo zachodniej części prowincji Syczuan. Ma zaspokoić potrzeby 700 tysięcy gospodarstw domowych w ciągu całego roku. Jej roczna zdolność produkcyjna wyniesie 2 miliardy kilowatogodzin (kWh).

W elektrowni Kela to energia słoneczna gra pierwsze skrzypce. Znajduje się tu 527 tysięcy pali fundamentowych, na których zamontowano ponad 2 miliony modułów fotowoltaicznych. Ale żaden rozmiar nie zmieni tego, że ze względu na uzależnienie od światła słonecznego do wytwarzania energii elektrycznej wytwarzanie energii waha się między dniem a nocą oraz jest zależne od pogody. Tę niestabilność ma regulować część wodna. Całość zapewni ciągłą dostawę czystej energii. Warto dodać, że nie tylko wielkość robi wrażenie, ale także wysokość, na jakiej została wybudowana -  4600 m n.p.m.

Trwa montaż najwyższej turbiny wiatrowej

W południowo-wschodniej części Chin, w prowincji Fujian (graniczącej przez cieśninę z Tajwanem) trwa instalacja gigantycznej turbiny wiatrowej o mocy 16 megawatów. Ma wysokość 152 metry (wysokość piasty turbiny wiatrowej), co odpowiada wielkości 50-metrowego budynku, jest o 34 metry wyższa niż turbin o mocy 10 megawatów.

Wyposażona jest w łopaty o długości 123 metry, a powierzchnia, na jakiej będą się kręciły, wynosi prawie 50 tysięcy metrów kwadratowych. To prawie siedem standardowych boisk do piłki nożnej. Jeden obrót generuje 34,2 kilowatogodziny, co pozwala na tygodniowe utrzymanie trzyosobowej rodziny. Rocznie to ponad 66 milionów kilowatogodzin energii elektrycznej, co zaspokoi potrzeby 36 tysięcy gospodarstw domowych.

Turbina będzie wyposażona w setki czujników, które wraz z laserem będą wykrywały temperaturę, wilgotność, prędkość wiatru, aby monitorować jej działanie, regulować kąt i moc w trudnych warunkach pogodowych.

Przeczytaj także:

Park Słoneczny Bhadl: Cud techniki pośrodku niczego

Ciemna strona elektrowni wiatrowych. Co dzieje się z ptakami?

Tama Trzech Przełomów. Gigantyczna inwestycja, która zmieniła krajobraz Chin

Jak zresetować Windows do "ustawień fabrycznych"? 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy