Dawniej była tu FSO. Teraz fragment Warszawy zmieni się nie do poznania

Na terenie dawnej Fabryki Samochodów Osobowych na warszawskiej Pradze Północ powstanie gigantyczne osiedle dla kilkunasty tysięcy mieszkańców. 15 kwietnia rozpoczął się dialog społeczny dotyczący I etapu inwestycji.

Praga Północ zyska nowe oblicze. Na 62 ha działce po byłej Fabryce Samochodów Osobowych powstanie nowe osiedle. Właśnie ruszyły konsultacje dot. etapu I projektu F.S.O. PARK, które potrwają do 15 maja br. Rozpoczęcie budowy planowane jest na IV kwartał 2025 roku. 

- Chcemy odmienić oblicze podupadłego, postindustrialnego terenu w sposób zrównoważony, z korzyścią dla mieszkańców dzielnicy i całej stolicy. F.S.O. PARK będzie miejscem do życia w pełni, w zgodzie z naturą i w ramach sąsiedzkiej wspólnoty. Głos społeczności lokalnej ma dla nas olbrzymie znaczenie, gdyż projekt ten tworzymy z myślą o obecnych i przyszłych pokoleniach Warszawiaków. Zapraszamy zatem wszystkich zainteresowanych do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i pomysłami - mówi Anna Watkowska, Członkini Zarządu OKAM City i Liderka Projektu F.S.O. PARK.

Reklama

Gigantyczne osiedle w Warszawie. Co się tam znajdzie?

Koncepcja architektoniczna terenu została stworzona przez OKAM, we współpracy z pracowniami WXCA oraz SAWAWA. Nawiązuje ona do Master Planu zrealizowanego przez firmę Dawos na zlecenie Urzędu m. st. Warszawy w 2019 r.

W ramach I etapu zagospodarowana zostanie przestrzeń o powierzchni 13,5 ha. Powstanie 2 tys. mieszkań dla ponad 4,6 tys. osób, 60 lokali handlowo-usługowych, a także publiczna szkoła podstawowa dla ok. 650 uczniów. Zieleń ma zająć ok. 7 ha, w tym 2 ha centralnego parku.

Cały projekt ma objąć powierzchnię 62 ha, na której powstanie 12 tys. mieszkań dla około 17 tys. osób i zapewnić możliwość edukacji dla ok. 1,7 uczniów. Tereny zielone zajmą 20 ha, w tym ok. 10 ha przypadnie na centralny park. Teren nie będzie grodzony tak, aby każdy mógł skorzystać z usług oraz terenów rekreacyjnych.

Co stanie się z dawnymi budynkami fabryki?

Jak informuje OKAM plan zakłada odrestaurowanie Bramy Głównej, Montowni, części budynku Dyrekcji FSO, Tłoczni i Spawalni.  Ciekawym rozwiązaniem jest zaprojektowanie dachów szedowych z panelami fotowoltaicznymi, które nie tylko pozwolą zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną z sieci, ale także dzięki swojemu specyficznemu wyglądowi pozwolą zachować industrialny charakter dzielnicy.

Jak poinformował deweloper, na razie nie ustalono, w ilu etapach zostanie zrealizowana inwestycja. Zagospodarowanie całego terenu ma zająć 25 lat. Pierwszy etap ma zostać oddany w 2035 roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Warszawa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama