Nowy gatunek wielkiej ryby odkryty w Brazylii

W Brazylii odkryto właśnie nowy gatunek z rodziny, do której należą jedne z największych słodkowodnych ryb świata - Arapaimidae. Odkrycie warte jest uwagi z kilku względów - nowo odkryty gatunek Arapaima leptosoma jest pierwszym opisanym od 1847 roku, a do tego sama ryba jest gigantyczna - mierzy ponad 2.5 metra długości.

W Brazylii odkryto właśnie nowy gatunek z rodziny, do której należą jedne z największych słodkowodnych ryb świata - Arapaimidae. Odkrycie warte jest uwagi z kilku względów - nowo odkryty gatunek Arapaima leptosoma jest pierwszym opisanym od 1847 roku, a do tego sama ryba jest gigantyczna - mierzy ponad 2.5 metra długości, a jej waga dochodzi do 200 kilogramów. A to nie wszystko, bo potrafi ona oddychać powietrzem atmosferycznym.

Nazwa nowego gatunku - leptosoma - pochodzi o greckich słów leptos (smukły) i soma (ciało) - i jest ona bardzo adekwatna, bo kształtem ryba przypomina torpedę. Różni się ona od pozostałych przedstawicieli swojej rodziny trzema cechami - jama sensoryczna najbliższa grzbietowi jest bardzo smukła, powierzchnia jej głowy od strony brzusznej jest niemal płaska, a do tego jej płetwa grzbietowa może się chować w specjalnej "kieszonce" skórnej.

Jedyny znany przedstawiciel tego gatunku został schwytany 12 lat temu w zbiegu rzek Purus oraz Solimoes.

Niżej możecie obejrzeć nagranie z innym przedstawicielem tej rodziny - Arapaima gigas.

Źródło: Sci-news