Linie jak z Nazca odkryto w Kazachstanie

Po raz kolejny niesamowite narządzie, jakim jest Google Earth, przysłużyło się odkryciu fascynujących zagadek pradawnych ludów. Otóż archeolodzy z Kostanajskiego Państwowego Uniwersytetu im. Bajtursynowa i Uniwersytetu w Wilnie, przy jego pomocy odkryli geoglify...

Po raz kolejny niesamowite narządzie, jakim jest Google Earth, przysłużyło się odkryciu fascynujących zagadek pradawnych ludów. Otóż archeolodzy z Kostanajskiego Państwowego Uniwersytetu im. Bajtursynowa i Uniwersytetu w Wilnie, przy jego pomocy odkryli geoglify w północnym Kazachstanie.

Ekspedycja naukowa w miejsce tego budzącego duże emocje miejsca, które może być określone mianem "kazachskich linii z Nazca", pozwoliła jeszcze dokładniej przebadać okolicę przy pomocy georadaru i zdjęć z powietrza. W sumie odkryto 50 geoglifów o różnych kształtach oraz rozmiarach od 90 do nawet 400 metrów, w tym kręgi i swastyki.

Natrafiono również na szczątki struktur oraz palenisk, co może sugerować, że było to miejsce kultu i odbywały się tam rytuały, a geoglify służyły do oznaczenia tego magicznego obszaru. Wyniki opublikowano niedawno na dorocznej konferencji Europejskiego Stowarzyszenia Archeologicznego w Stambule.

Odkrycie to wywołało spore poruszenie w świecie archeologii, nie wiadomo bowiem, jaki lud i w jakim dokładnie celu zbudował te struktury. Miejmy nadzieję, że już niebawem na światło dzienne wyjdą kolejne fakty dotyczące tego znaleziska, które pozwolą nam poznać historię starożytnych ludów.