Pluton w największych dotąd detalach

NASA zaprezentowała właśnie najświeższe zdjęcia Plutona, które zostały wykonane przez słynną sondę New Horizons. Możemy zobaczyć na nich jego niezwykle różnicowaną geologicznie powierzchnię. Zdjęcia cechują się największą rozdzielczością, jaką udało się dotąd uzyskać z sondy...

NASA zaprezentowała właśnie najświeższe zdjęcia Plutona, które zostały wykonane przez słynną sondę New Horizons. Możemy zobaczyć na nich jego niezwykle różnicowaną geologicznie powierzchnię.

Zdjęcia cechują się największą rozdzielczością (77-85 metrów na piksel), jaką udało się dotąd uzyskać z sondy. Ukazują one widoki na rozpościerające się obszary równinne Sputnik Planum przez góry al-Idrisi Montes aż po doliny Kupe Vallis i krater Burney'a.

Fot. NASA/Johns Hopkins University i Southwest Research Institute

Według najnowszych informacji, Pluton jest nadal geologicznie aktywny, a w jego wnętrzu cały czas trwają procesy generujące wielkie temperatury i ciśnienie, które w efekcie tworzą na powierzchni nowe formacje.

Fot. NASA/Johns Hopkins University i Southwest Research Institute

Dobrym przykładem tego może być Równina Sputnika (słynne wielkie serce). Otóż najprawdopodobniej powstała ona około 10 milionów lat temu, więc nie była wystawiona zbyt sługo na kosmiczne bombardowanie.

Fot. NASA/Johns Hopkins University i Southwest Research Institute

Fakt że powstała tak niedawno (jak na wiek wszechświata) pokazuje, że na tej planecie karłowatej wciąż trwają procesy geologiczne, które bezustannie zmieniają oblicze jej powierzchni. Wiadomości te są naprawdę bezcenne i zadziwiają naukowców.

Fot. NASA/Johns Hopkins University i Southwest Research Institute

Dzieje się tak dlatego, że Pluton jest obiektem starym (jak na wiek naszego Układu Słonecznego), liczy bowiem sobie ponad 4 miliardy lat, więc bardzo zaskakuje to, jak długo mogą w jego wnętrzu działać procesy prowadzące do aktywnej geologii. Tutaj możecie zobaczyć złożoną z najświeższych zdjęć mozaikę, oczywiście w pełnej rozdzielczości.