Polska będzie miała satelity szpiegowskie

Polska ma nie tylko własną Agencję Kosmiczną, ale również jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej. Od jakiegoś czasu w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) trwają prace nad budową krajowego systemu obserwacji satelitarnych EO...

Polska ma nie tylko własną Agencję Kosmiczną, ale również jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej. Od jakiegoś czasu w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) trwają prace nad budową krajowego systemu obserwacji satelitarnych EO.

Już kilka lat temu poważnie rozważano budowę własnego satelity wojskowego i umieszczenie go na niskiej orbicie, jednak ostatecznie temat ten został wyciszony.

Tydzień temu Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych (I3TO) nieoczekiwanie zapowiedział, że Polska nie tylko uzyska dostęp do zagranicznych satelitów szpiegowskich, ale również zbuduje kilka własnych, które będą wykorzystywane tylko przez polską armię.

Dostęp do zagranicznych systemów obserwacji ma nastąpić już w przyszłym roku, natomiast plany budowy satelitów mogą zostać zrealizowane około roku 2020.

Wojskowa Akademia Techniczna (WAT) zaproponowała wykorzystanie dwóch satelitów: wysokiej rozdzielczości (HR) i bardzo wysokiej rozdzielczości (VHR). Satelita HR miałby cywilno-wojskowe przeznaczenie, natomiast satelita VHR byłby w pełni wojskowy. Satelity operowałyby z orbity okołobiegunowej, z wysokości około 600-700 kilometrów

Tymczasem rok temu Polska podpisała z Włochami umowę o dostęp do danych z radarowego systemu rozpoznania satelitarnego COSMO-SkyMed. Pierwsze dane powinny zostać odebrane przez tę stację w 2017 roku, zaś w 2019 roku ma ona osiągnąć pełną zdolność operacyjną.