NASA zbuduje stację kosmiczną obok Księżyca

NASA poważnie myśli o budowie stacji kosmicznej, która miałaby znajdować się blisko Księżyca. Od kilku miesięcy trzy amerykańskie firmy przygotowują projekty dla agencji związane z budową, utrzymaniem i rozbudową kosmicznych modułów mieszkalnych...

NASA poważnie myśli o budowie stacji kosmicznej, która miałaby znajdować się blisko Księżyca. Od kilku miesięcy trzy amerykańskie firmy przygotowują projekty dla agencji związane z budową, utrzymaniem i rozbudową kosmicznych modułów mieszkalnych.

Kontrakty realizowane są w ramach programu Next Space Technologies for Exploration Partnerships (NextSTEP), a biorą w nich takie firmy jak: Bigelow Aerospace, Boeing czy Orbital ATK.

Tymczasem Lockheed Martin, który odpowiedzialny jest za budowę kapsuły Orion, otrzymał kontrakt na projekty modyfikacji i dostosowania urządzenia do połączenia z modułami mieszkalnymi.

Z pierwszych wizualizacji wynika, że kosmiczne domy dla astronautów będą niewielkie. Wbudowane będą miały węzły cumownicze i spory zestaw paneli słonecznych.

Budowa nowej stacji kosmicznej w pobliżu Srebrnego Globu ma nie tylko ułatwić eksplorację naturalnego satelity naszej planety, np. w kwestiach budowy tam stałych baz, ale również ma być przystankiem do dalszych misji, np. na Marsa, w którego okolicach też planuje się budowę podobnych instalacji.

W okolicach nowej stacji można będzie też zainstalować urządzenia do monitoringu pogody kosmicznej, laboratoria, systemy łączności, zbiorniki z paliwem, a także gromadzić ważny sprzęt.

Z informacji, które pojawiły się w ostatnich miesiącach, można wywnioskować, że NASA planuje co najmniej kilka misji załogowych na Księżyc i w jego otoczenie.