NASA pracuje nad robotem, który zamieszka na Marsie

Walkiria to robot przygotowany dla NASA przez specjalistów z MIT. Chociaż nie odniósł on sukcesu w konkursie DARPA Robotics Challenge, to jednak jego misja nie dotyczy zbawienia Ziemi, tylko Marsa! Dlatego pracę nad robotem są kontynuowane, a teraz możemy zobaczyć...

Walkiria to robot przygotowany dla NASA przez specjalistów z MIT. Chociaż nie odniósł on sukcesu w konkursie DARPA Robotics Challenge, to jednak jego misja nie dotyczy zbawienia Ziemi, tylko Marsa! Dlatego pracę nad robotem są kontynuowane, a teraz możemy zobaczyć, jak wyglądają postępy. Trzeba przyznać, że są duże.

Rok temu maszyna wykonywała tylko podstawowe ruchy w miejscu, teraz może się już normalnie poruszać, i wychodzi jej to bardzo sprawnie. Naukowcy z NASA chcą, żeby robot humanoidalny o wdzięcznym imieniu Walkiria, jak samo jego imię wskazuje, walczył z przeciwnościami losu, w tym przypadku o przetrwanie ludzkości na Czerwonej Planecie.

Jego zadaniem byłoby wspomaganie przyszłych kolonizatorów przy najbardziej ciężkich pracach poza bazą. NASA poważnie myśli nad pierwszym lotem na Marsa, dlatego nie ustaje w wysiłkach przygotowywania projektów, które te odwiecznie marzenie ludzkości pomogą zrealizować.

Walkiria jest dziełem inżynierów z MIT i Northeastern University. Teraz maszyna jest testowana w Centrum Kosmicznym Lyndon Johnson. Algorytm sterowania oraz oprogramowanie robota zostały opracowane przez specjalistów z Institute for Human and Machine Cognition na Florydzie.

Robot ma niemal 2 metry wzrostu, waży 125 kilogramów, wyposażony jest w 200 czujników i lidar. Dzięki temu komputer może nadzorować całe "ciało" i obserwować całe otoczenie tak, jak dzieje się to z mózgiem u ludzi.

Źródło: NASA / Fot. NASA