Podróże
Ciekawostki o geografii

Geografia - termin ten stworzony został przez Eratostenesa z Cyreny dla opisania nauki chyba tak starej jak sam człowiek - służącej wszak do opisania naszej bezpośredniej okolicy - Ziemi. A dzięki temu w nauce tej można znaleźć sporo zabawnych czy zadziwiających ciekawostek. Oto one.

1. Kraj w kraju

Lesotho, Watykan i San Marino - co łączy te trzy kraje? Otóż są to jedyne państwa świata, które są całkowicie otoczone przez jedno, inne państwo - są to odpowiednio RPA oraz Włochy (a zatem Włochy są jedynym krajem na świecie, który samodzielnie otacza dwa inne).

2. Najkrótsza nazwa

A - taką nazwę noszą miejscowości znajdujące się zarówno w Szwecji jak i w Norwegii, a oznacza to po prostu w tych językach potok, strumyk. Ze względu na swoją oryginalną nazwę są one swego rodzaju atrakcją turystyczną, ale jest też pewien minus - turyści bowiem notorycznie kradną tabliczki z nazwą miejscowości.

3. Najdłuższa nazwa

Najdłuższa nazwa geograficzna wcale nie należy do miejscowości Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch (zwana także w skrócie Llanfairpwllgwyngyll) w Walii, jak zapewne myślicie, ale do szczytu Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu w Nowej Zelandii. W tłumaczeniu z języka maoryskiego oznacza to:„miejsce, w którym Tamatea, człowiek o dużych kolanach, który zjeżdżał, wspinał się i połykał góry, zwany zjadaczem ziemi, grał na flecie dla swej ukochanej”.

4. Najprzyjemniejszy klimat

Buenos Aires, Los Angeles, Cape Town i Sydney - w tych miejscach mieszkać chciałby pewnie każdy, bo znajdują się one niemal w takiej samej odległości od równika i mają przez cały rok bardzo przyjemną, ciepłą pogodę.

5. Największe miasto

Największym miastem na świecie jest chińskie Hulunbuir, które znajduje się w regionie autonomicznym Mongolii Wewnętrznej. Tak naprawdę jest to cały region, który pod kątem administracyjnym zarządzany jak miasto i liczy on sobie ponad 250 tysięcy kilometrów kwadratowych. Dla porównania, cała Polska ma powierzchnię nieco ponad 300 tysięcy kilometrów kwadratowych.

1 2 3