Astronomia
NASA buduje kapsułę hibernacyjną dla pierwszych kolonizatorów Marsa

NASA zaczęła projektować i budować prototypy specjalnych kapsuł hibernacyjnych, które znajdą się na pokładach statków kosmicznych zmierzających w stronę Czerwonej Planety.

Podróż na Marsa będzie niezwykle niebezpiecznym przeżyciem dla pierwszych kolonizatorów. Chodzi tutaj przede wszystkim o groźne dla organizmów żywych promieniowanie kosmiczne i stan mikrograwitacji. Będą one miały degradujący wpływ na astronautów nie tylko w czasie podróży na tę planetę, ale również już bezpośrednio na jej powierzchni.

NASA w ramach przygotowań do podboju Marsa rozpoczęła właśnie współpracę z firmą SpaceWorks Enterprises. Celem jest zaprojektowanie i budowa pierwszej kapsuły hibernacyjnej, która zaradzi tym problemom.

Ułożeni w niej astronauci będą znajdowali się pod kontrolowanym procesem obniżonej aktywności metabolicznej, poprzez obniżenie temperatury ciała do poziomu łagodnej hipotermii, a dokładnie do 32 stopni Celsjusza. Astronauci będą stale podpięci pod kroplówki dostarczające im żywność, a także cewniki pozwalające odprowadzać odpady.

NASA buduje kapsuły hibernacyjne dla astronautów. Fot. 20th Century Fox/Twitter.

Według specjalistów, taki proces mogły trwać ok. 2 tygodnie. Po tym okresie kolonizatorzy mieliby normalnie funkcjonować na statku i po jakimś czasie ponownie wejść do kapsuł. Takie zabiegi mają pozytywnie wpłynąć na ich zdrowie.

Eksperymenty prowadzone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pokazały, że w warunkach mikrograwitacji skóra człowieka staje się cieńsza i występuje o wiele większe prawdopodobieństwo uszkodzenia tkanek, już nie wspominając o promieniowaniu, które szybciej będzie penetrowało organizm.

Jakiś czas temu Elon Musk zapowiedział, że na pokładach statków Big Falcon Spaceship znają się kina i miejsca rozrywki dla kosmicznych podróżników lecących na Marsa.

Jednak ostatecznie zamiast kin, za pewne, pojawią się tam właśnie komory hibernacyjne, dzięki którym podróżnicy większą część długiej drogi po prostu prześpią, przy tym nie marnując cennych zasobów.

NASA ma być technologicznie gotowa do wsparcia m.in. firmy SpaceX w podróży na Czerwoną Planetę w połowie lat 20. bieżącego wieku.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA/SpaceWorks / Fot. 20th Century Fox/Twitter