Militaria
Sztuczna inteligencja ochroni USA i kraje NATO przed atakiem jądrowym

Napięcia pomiędzy mocarstwami jądrowymi wzrastają z każdym rokiem. Pentagon chce więc wykorzystać potęgę sztucznej inteligencji do ochrony przed atakiem jądrowym zarówno USA, jak i krajów należących do NATO.

Departament Obrony USA zainicjował program, w ramach którego armia chce sprawdzić możliwości wykorzystania najnowocześniejszych technologii sztucznej inteligencji do ochrony kraju i państw należących do NATO przed możliwym atakiem jądrowym ze strony Rosji, Chin, Korei Północnej czy Iranu.

Wszyscy pamiętamy przerażającą historię z podpułkownikiem Stanisławem Pietrowem w roli głównej, która na szczęście skończyła się pomyślnie dla całego świata.

Wojskowy był odpowiedzialny za program odpalania rakiet balistycznych z głowicami jądrowymi. 26 września 1983 roku system komputerowy zainstalowany w Centrum Wczesnego Ostrzegania Sił Powietrznych ZSRR wykrył zagrożenie jądrowe ze strony NATO i uruchomił alarm.

Pietrow zbagatelizował jednak to ostrzeżenie, uznając je za zwykły błąd komputera. I chwała mu za to, bo ocalił świat przed wybuchem III Wojny Światowej. Pentagon chce, aby w przyszłości nie doszło do takich niebezpiecznych sytuacji. Ma w tym pomóc właśnie sztuczna inteligencja.

Pentagon chce z pomocą sztucznej inteligencji ochronić USA i kraje NATO przed atakiem jądrowym. Fot. DoD.

Zadaniem agencji DARPA będzie zlecenie przygotowania oprogramowania i inteligentnych technologii, które pozwolą na żywo analizować nie tylko dane wywiadowcze, pochodzące z radarów, samolotów czy satelitów, ale również najświeższe wiadomości ze świata.

W końcu każdego dnia w globalnej sieci pojawia się wiele wiadomości dotyczących stosunków międzynarodowych i polityki. Mogą one stać się świetnymi przesłankami ostrzegawczymi o nadchodzącym zagrożeniu.

Algorytmy sztucznej inteligencji pracujące na superkomputerach będą nieporównywalnie szybciej i dokładniej od ludzi analizowały zdjęcia satelitarne czy radarowe w poszukiwaniu mobilnych wyrzutni rakiet z głowicami jądrowymi i informowały wojskowych o możliwym zagrożeniu.

Eksperci z RAND informują, że systemy kamuflowania wyrzutni rakiet przenoszących broń masowego rażenia  z roku na rok są coraz doskonalsze. Eksperymenty wielokrotnie pokazywały, że AI o wiele lepiej od ludzi radzi sobie z takimi sytuacjami. Dlatego Pentagon chce z niej zrobić korzystny użytek dla USA i wszystkich krajów NATO.

Źródło: GeekWeek.pl/Reuters / Fot. PxHere/DoD