Technologia
Sztuczna inteligencja zaczęła widzieć przez ściany. Teraz już nigdzie się nie ukryjecie

Naukowcy z MIT postanowili wykorzystać potęgę sztucznej inteligencji do budowy systemu widzenia przez ściany. Technologia ma pozwolić służbom szybciej i skuteczniej podejmować interwencje w dużych obiektach.

Zespół inżynierów z Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory z MIT zainicjował projekt o nazwie RF-Pose. Wykorzystuje on algorytmy sztucznej inteligencji do zbierania informacji z urządzeń generujących sygnały radiowe i na ich podstawie tworzy mapy wnętrz obiektów.

Chociaż do tej pory powstało wiele urządzeń, które mogą wykrywać obiekty znajdujące się za ścianami, to jednak nie były one tak efektywne i dokładnie, jak ten stworzony przez ludzi z MIT.

To zasługa zaawansowanej sieci neuronowej. Zbiera ona wszelakie specyficzne sygnały odbijające się od ludzi czy zwierząt i analizuje je, a następnie odtwarza precyzyjnie sylwetkę człowieka czy zwierzęcia. Pozwala to na żywo wyszukiwać konkretne obiekty, bez tracenia cennego czasu.

Naukowcy widzą zastosowanie dla swojej technologii w opiece zdrowotnej, przy monitorowaniu stanu zdrowia pacjentów chorych np. na Parkinsona czy w pracy służb. Wykrywanie osób przez ścianę może być też świetnym uzupełnieniem gier wideo, w których gracze mogą uczestniczyć w misjach ratunkowych czy służyć w oddziałach specjalnych.

Źródło: GeekWeek.pl/MIT / Fot. Twitter