Astronomia
Przepiękne zdjęcia Księżyca i Błękitnej Planety z mikrosatelity Longjiang-2

Dzięki Chińskim misjom satelitów na Księżyc możemy zobaczyć naszą planetę z zupełnie innej perspektywy. Zobaczcie najnowsze zdjęcie jej z urządzenia Longjiang-2.

Chiny niespełna miesiąc temu wysłały w kosmos, na pokładzie rakiety Long March-4C, pierwszy ważny element nadchodzącej swojej wielkiej misji na Księżyc. Jest nim satelita komunikacyjny Chang’e 4R (Queqiao), z którego pomocą Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) zamierza zarządzać całą misją lądownika i łazika.

Urządzenie waży 425 kilogramów, zostało wyposażone w antenę o szerokości 4,2 metra, zbudowane przez China Academy of Space Technology (CAST) i ma posłużyć do komunikacji z robotami poruszającymi się po powierzchni Księżyca przez ok. 5 lat.

Wraz z nim w przestrzeni kosmicznej znalazły się dwa mikrosatelity Longjiang-1 i Longjiang-2. Niestety, Longjiang-1 uległ awarii, ale Longjiang-2 dotarł wraz z Queqiao do punktu libracyjnego L2 układu Ziemia-Księżyc.

Księżyc i Ziemia widoczne z mikrosatelity Longjiang-2. Fot. CNSA.

Kilka dni temu urządzenie wyposażone w system optyczny zbudowany w Arabii Saudyjskiej przesłało na Ziemię pierwsze przepiękne zdjęcia Księżyca i Ziemi, które możecie zobaczyć w newsie. Widoczne jest na nim m.in. Morze Deszczów, czyli drugie co do wielkości morze księżycowe i drugi co do wielkości basen uderzeniowy na Księżycu.

Mikrosatelita nie będzie trudnił się tylko wykonywaniem zdjęć. Głównym celem misji są eksperymenty radiowe.

Nazwa chińskiego satelity Queqiao pochodzi z chińskiej legendy, w której stado srok raz na rok tworzy most wzdłuż Drogi Mlecznej. Pozwala on spotkać się kochankom, Pasterzowi oraz Tkaczce.

Księżyc i Ziemia widoczne z mikrosatelity Longjiang-2. Fot. CNSA.

Urządzenie waży 425 kilogramów, zostało wyposażone w antenę o szerokości 4,2 metra, zbudowane przez China Academy of Space Technology (CAST) i ma posłużyć do komunikacji z robotami poruszającymi się po powierzchni Księżyca przez ok. 5 lat. Satelita komunikacyjny będzie znajdował się w punkcie libracyjnym L2 układu Ziemia-Księżyc. Pozwoli to na bezustanną komunikację w obu stronach.

Państwo Środka umieściło jakiś czas temu w sieci prezentację swoich przyszłych misji. Co prawda nie podaje w niej, kiedy zamierza rozpocząć budowę bazy na Księżycu, ale nieoficjalnie mówi się o okolicach roku 2030.

Źródło: GeekWeek.pl/Xinhua / Fot. CNSA