Astronomia
Aevum zaprezentowało futurystyczny koncept rakietoplanu. Testy już w przyszłym roku

Amerykańska firma Aevum zaprezentowała swój futurystyczny koncept samolotu kosmicznego, który ma wynosić ładunki na ziemską orbitę.

Pojazd o nazwie Ravn został zaprojektowany w ten sposób jak zwykły samolot. Dzięki temu ma być on zdolny do odbywania lotów w kosmos nawet co 3 godziny.

Ravn jest maszyną bezzałogową, a jego konstrukcja i napęd pozwalają mu startować o własnych siłach z praktycznie każdego lotniska na świecie, a także na nich lądować.

Firma Aevum poinformowała, że planuje rozpocząć testy swojego pojazdu w locie już w przyszłym roku. To niesamowicie szybko, zwłaszcza ze względu na fakt, że o jej szybkim rozwoju niewiele było wiadomo.

Cały system wynoszenia ładunków w kosmos, o nazwie Minnie, jest całkowicie autonomiczny, a do nadzoru poprawnego przebiegów misji potrzebnych jest tylko kilka osób. W symulacjach oprogramowanie przeprowadziło udanych aż 640 lotów w kosmos.

Aevum zaprezentowało futurystyczny koncept samolotu kosmicznego o nazwie Ravn. Fot. Aevum.

Aevum nawet chwali się, że Ravn jest najinteligentniejszym pojazdem kosmicznym tego typu na świecie. Spółka z Alabamy chce skupić się na wynoszeniu na orbitę małych satelitów na potrzeby budowy orbitalnej floty obserwacyjno-komunikacyjnej.

To już kolejna firma, która chce wynosić ładunki w kosmos z pomocą samolotu. Podobne plany ma Paul G. Allen (współzałożyciel Microsoftu) ze swoim StratoLaunch, Richard Branson ze swoim Virgin Galactic czy DARPA ze swoim XS-1.

Źródło: GeekWeek.pl/Aevum / Fot. Aevum