Ekotechnologia
Za 32 lata aż połowa produkowanej na świecie energii ma pochodzić z OZE

Organizacja Bloomberg New Energy Finance przygotowała raport dotyczący przyszłości rozwoju technologii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych i ich udziału w światowym rynku.

Analizy przeprowadzone przez specjalistów z BNEF pokazują, że do roku 2050 aż połowa produkowanej na całym świecie energii elektrycznej będzie pochodziła ze źródeł odnawialnych, czyli farm solarnych i wiatrowych oraz hydroelektrowni.

W tej chwili w skali światowej jest to mniej niż 10 procent. Zmiana więc będzie diametralna. W realizacji tych pięknych wizji pomoże spadek cen paneli solarnych, turbin wiatrowych, a przede wszystkim magazynów energii. To właśnie nowe, wydajniejsze akumulatory pozwolą magazynować znacznie więcej energii, która teraz jest marnowana.

Większość energii słonecznej pozyskuje się przecież w dzień, gdy ludzie przebywają poza domem i nie są w stanie jej spożytkować. Natomiast wieczorem i w nocy, gdy spędzamy czas w domu, panele nie produkują energii, a my ją wówczas zużywamy.

Za 32 lata aż połowa produkowanej na świecie energii ma pochodzić z OZE. Fot. Pexels.

Powszechność magazynów energii, które pozwolą nam magazynować i wykorzystywać energie elektryczną wtedy, kiedy jej potrzebujemy, pozwoli nam dokonać ogromnych oszczędności. Teraz wyobraźmy sobie, jak Matka Natura odetchnie z ulgą, gdy popatrzymy na ten fakt w skali globalnej.

Według Bloomberg New Energy Finance, koszt budowy farmy solarnej będzie niższy aż o 71 procent, a farmy wiatrowej o aż 58 procent. Już za 20 lat większość fabryk zrezygnuje z wykorzystywania paliw kopalnych na rzecz technologii OZE. Analitycy BNEF twierdzą, że z aktualnych 38 procent udziału w rynku produkcji energii elektrycznej z węgla, do roku 2050 będzie to zaledwie 11 procent.

W całej tej analizie może jeszcze sporo namieszać fuzja jądrowa. Przypomnijmy, że eksperci uważają, że sztuczne słońca zaczną być masowo wpinane do światowej sieci elektrycznej już za 10 lat.

Źródło: GeekWeek.pl/BNEF / Fot. Pexels