Ekotechnologia
Wodorowy bolid studentów Politechniki Śląskiej wśród najlepszych na świecie

Studenci Politechniki Śląskiej wzięli udział ze swoim ciekawym bolidem w słynnych zawodach pojazdów napędzanych alternatywnymi źródłami energii Shell Eco-marathon w Londynie.

Polskiemu zespołowi SmartPower udało się zająć wysokie 4. miejsce w kategorii pojazdów Urban Concept Hydrogen podczas 34. edycji wyścigów pojazdów ekologicznych. Ich bolid o nazwie HydroGENIUS był napędzany silnikiem elektrycznym, do którego energia była dostarczana z wodorowych ogniw paliwowych.

Drużyny miały za zadanie zbudować najbardziej efektywny pod względem oszczędności energii bolid i przejechać nim, jak największą odległość na zainstalowanych akumulatorach.

Pojazd z Politechniki Śląskiej uzyskał wynik na poziomie 117 km/m3 wodoru.

Solarny bolid studentów Politechniki Śląskiej wśród najlepszych na świecie. Fot. Smart Power Politechnika Śląska.

HydroGENIUS pokonał nie tylko 6 innych polskich zespołów, które brały udział w tegorocznym wyścigu, ale również dysponujące o wiele większym budżetem teamy z wielu znanych europejskich uczelni. W sumie udział brało 75 zespołów z aż 24 krajów świata.

Rok temu studenci Politechniki Śląskiej zajęli 5. miejsce w tej samej kategorii. Zespół Smart Power bierze udział w zawodach od 2012 roku. Rozpoczynał w kategorii prototypów, jednak w 2015 roku wystartował w zawodach pojazdów napędzanych bateriami, następnie wodorem.

Źródło: GeekWeek.pl/Smart Power Politechnika Śląska / Fot. Smart Power Politechnika Śląska