Astronomia
Studenci z AGH zdobyli drugie miejsce w konkursie rakietowym w USA

Polscy studenci odnoszą wielkie sukcesy na arenie międzynarodowej w świecie przemysłu kosmicznego i są doceniani przez firmy: SpaceX, Blue Origin i Boeing.

Studenci z AGH Space Systems jako pierwsi Polacy w historii wzięli udział w konkurs IREC, który odbył się w ramach prestiżowych zawodów Spaceport America Cup 2018. Dzięki rakiecie o nazwie Turbulencja wywalczyli 2. miejsce na podium.

Rakieta zasilana paliwem ciekłym wzięła udział w zawodach, w których osiągają one wysokość 9000 metrów. Polacy zdobyli nagrodę za świetną dokumentację techniczną, pomysł, jakość finalnego produktu i profesjonalizm zespołu.

Zespół AGH Space Systems otrzymał kilka wyróżnień, m.in. za zarządzanie projektem, procedury bezpieczeństwa przy przygotowaniu lotu oraz za ducha i pasję całego zespołu.

Studenci z AGH zdobyli drugie miejsce w konkursie rakietowym w USA. Fot. AGH.

Polacy do Stanów Zjednoczonych zabrali również inną rakietę o nazwie Panda3. Wystartowała ona w konkursie na loty rakiet hybrydowych na wysokość do 3000 metrów. Niestety, nie zdobyli w tej kategorii żadnej nagrody.

Spaceport America leżący w Nowym Meksyku w USA, jest największym prywatnym portem kosmicznym na świecie. W imprezie brały udział 132 drużyny, które mogły liczyć na wsparcie takich firma jak: SpaceX, Blue Origin i Boeing.

Źródło: GeekWeek.pl/AGH / Fot. Maciej Talar/KSAF/AGH