Technologia
Uzyskano 8 wyjątkowo ciężkich izotopów, które przeczą modelom teoretycznym

Japończycy z RIKEN Nishina Center i Amerykanie z Michigan State University uzyskali osiem nowych ciężkich izotopów, których istnienie determinuje zmiany w modelach teoretycznych.

Chodzi o izotopy potasu, siarki, argonu, chloru, fosforu, skandu i wapnia. Największym odkryciem był jednak wapń-59 i wapń-60. Jądro tego drugiego zawiera 20 protonów i 40 neutronów, czyli o 12 więcej od najcięższego stabilnego izotopu wapnia-48. Niestety, uzyskany wapń-60 jest bardzo niestabilny i istnieje tylko przez kilka tysięcznych sekundy.

Pomimo tego faktu, naukowcy zaangażowani w projekt uważają, że obowiązujące obecnie modele teoretyczne nie dopuszczają możliwości, aby 20 protonów i 40 neutronów utrzymało się razem i stworzyło jądro wapnia-60. Podobne zmiany muszą nastąpić odnośnie uzyskanej siarki-49 i chloru-52.

Wykres służący do identyfikacji różnych jąder wytworzonych podczas pomiaru. Fot. NSCL.

W eksperymentach wykorzystano Radioactive Isotope Beam Factory (RIBF) w RIKEN, obecnie najpotężniejszy na świecie akcelerator służący do uzyskiwania egzotycznych izotopów. Tymczasem Facility for Rare Isotope Beams (FRIB) na Michigan State University ma pozwolić na uzyskanie w przyszłości wapnia-68, a być może nawet wapnia-70.

Źródło: GeekWeek.pl/Science Daily / Fot. NSCL/PxHere