Rozpoczęła się budowa pierwszego w Europie portu kosmicznego

Przemysł kosmiczny rozwija się w niesłychanym tempie, więc nie dziwi fakt, że coraz więcej państw decyduje się wejść do tego świata i przedstawić swoje plany na podbój przestrzeni kosmicznej.

W tych tematach najlepiej radzą sobie oczywiście Stany Zjednoczone, ale depczą im po piętach Chiny, Rosja, Japonia czy Indie. Teraz do walki o swój kawałek tortu włącza się także Wielka Brytania, która ogłosiła, że na jej terytorium powstaje pierwszy w Europie port kosmiczny.

Chociaż plany budowy takiego obiektu pojawiają się od paru dobrych lat, w końcu podjęto ostateczną decyzję, że takie przedsięwzięcie zostanie zrealizowane z pomocą amerykańskiej firmy.

Brytyjska Agencja Kosmiczna poinformowała, że ma on być oddany do użytku już w 2020 roku, a zlokalizowany będzie na szkockim półwyspie A'Mhoine, w północnym regionie Sutherland.

Reklama

Finansowaniem budowy kosmicznego obiektu i jego nadzorem zajmie się Highlands and Islands Enterprise. Agencja przeznaczy na ten cel 2,5 miliona dolarów. Pomimo faktu, że nie jest to duża suma, w zupełności wystarczy, bo nie będzie to za bardzo rozbudowany obiekt.

Pierwszy w Europie port kosmiczny będzie głównie wykorzystywany do wystrzeliwania komercyjnych oraz wojskowych rakiet z satelitami, ale zainteresowane są nim też znane firmy Virgin Galactic, XCOR Aerospace i Lockheed Martin, które będą mogły tam testować swoje statki kosmiczne.

Rozpoczęła się budowa pierwszego w Europie portu kosmicznego. Fot. Lockheed Martin.

Rząd Wielkiej Brytanii w najbliższych latach planuje również budowę większego portu kosmicznego, z długim pasem startowym. Dzięki temu będą mogły tam startować i lądować hipersoniczne samoloty pasażerskie, nad którymi trwają zaawansowane prace w różnych krajach świata.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Lockheed Martin

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy