Astronomia
Ciekła woda na Marsie! Sonda Mars Express wykryła ją pod biegunem południowym

Najnowsze wydanie prestiżowego magazynu Science donosi o wykryciu dużych pokładów ciekłej wody, znajdujących się pod lodową czapą w rejonie południowego bieguna Marsa!

Ta sensacyjna wiadomość jest kluczowym aspektem świadczącym o możliwości rozkwitu tam życia oraz przyda się przy planowaniu pierwszych misji załogowych na Czerwoną Planetę i budowy tam kolonii.

Dotychczas na Marsie udało się wykryć tylko ślady wody w postaci lodu, ale nie w płynnej. Teraz mamy już niebite dowody na to, że ona naprawdę się tam znajduje, a na tej fascynującej planecie w przeszłości występowały rzeki, jeziora czy nawet morza. Zbiorniki ciekłej wody pod biegunem południowym były ich częścią.

Badania naukowe zostały przygotowane przez astronomów z Włoch i Norwegii. Posłużyli się oni danymi zebranymi przez należącą do Europejskiej Agencji Kosmicznej sondę Mars Express. Wykorzystano w nich aparaturę radarową MARSIS (Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionosphere Sounding), która emituje w stronę powierzchni planety promieniowanie radiowe i analizuje powracające do niej promieniowanie odbite.

Seria 29 badań rejonu Planum Australe została wykonana pomiędzy majem 2012 roku a grudniem 2015 roku, ale dopiero teraz zakończyły się analizy danych. Sonda wykryła znaczącą zmianę sygnału, co wskazuje na obecność tam lustra wody. Zbiornik znajduje się na głębokości ok. 1500 metrów pod powierzchnią czapy lodowej i ma 20 kilometrów średnicy.

Pomimo niskich temperatur panujących na tej planecie, woda występuje tam w postaci płynnej. Najprawdopodobniej jest mocno zasolona i znajduje się pod dużym ciśnieniem lodu. Analizy pokazały, że temperatura zamarzania, czy też topnienia, może tam wynosić -74 stopnie Celsjusza.

Pytanie o to, czy kiedykolwiek na Marsie istniało życie, jest nadal otwarte, ale z każdym nowym badaniem zbliżamy się do rozwikłania tej jednej z największych kosmicznych zagadek.

Źródło: GeekWeek.pl/Science / Fot. NASA