Bezpieczeństwo
Singapur pierwszym miastem świata, w którym drony będą patrolowały ulice

To azjatyckie miasto-państwo słynie na świecie z obowiązującego bardzo restrykcyjnego prawa. Teraz władze chcą zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców z pomocą floty dronów.

Singapurskie Siły Obrony Cywilnej i konsorcjum Garuda Robotics nie tylko stworzą system nadzoru przestrzeni powietrznej dla dronów, ale również chcą wykorzystać dobrodziejstwa płynące z technologii małych, bazzałogowych maszyn latających, w celach zapewnienia lepszej opieki zdrowotnej mieszkańcom miasta-państwa i zwiększyć poziom bezpieczeństwa na ulicach.

Drony będą więc pełniły rolę latających medyków i stróżów prawa w jednym. Jeśli np. dojdzie do wypadku samochodowego, w którym będą osoby poszkodowane, oraz zajdzie potrzeba udzielenia im szybkiej i skutecznej pomocy medycznej, maszyna dotrze na miejsce jako pierwsza, dokona oceny sytuacji i udzieli podstawowej pomocy.

Singapur pierwszym miastem świata, w którym drony będą patrolowały ulice. Fot. Pexels.

Podobnie będzie w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych jak np. uliczne manifestacje, zamach terrorystyczny lub klęski żywiołowe. Wówczas dron będzie mógł dostarczyć ważnych danych do centrum operacyjnego policji lub służb antykryzysowych i pozwoli im szybciej opanować sytuację.

Rząd nie wyklucza użycia w przyszłości również uzbrojonych bezzałogowców, jeśli program okaże się strzałem w dziesiątkę.

Źródło: GeekWeek.pl/Tech Asia / Fot. Pexels