Technologia
Powstał grafen zbrojony. Jest dwa razy wytrzymalszy od zwykłego

Grafen to materiał przyszłości, nad którym obecnie trwają prace w wielu laboratoriach. Chociaż może on nie do poznania odmienić nasze życie, to jednak jego komercjalizacja stoi w miejscu.

Raczej prędko się to nie zmieni, ale inżynierom nie przeszkadza to w jego udoskonalaniu. Grafen cechuje się niezwykłymi właściwościami elektrycznymi i mechanicznymi, a to wszystko dzięki budowie opartej na pojedynczej warstwie atomów węgla.

Naukowcy z Uniwersytetu Rice w Teksasie postanowili udoskonalić i tak bardzo wytrzymały już materiał przyszłości. Ich inspiracją stał się dobrze nam wszystkim znany beton zbrojony (żelbet). Jest to kompozyt strukturalny składający się z betonu wzmocnionego zbrojeniem ze stali.

Identyczny kompozyt udało się uzyskać w przypadku grafenu, w którym rolę zbrojenia odegrały nanorurki węglowe. Niby bardzo oczywista koncepcja, a jednak w ten sposób powstały grafen zbrojony cechuje się aż dwukrotnie większą wytrzymałością mechaniczną.

Porównanie zwykłego grafenu i zbrojonego nanorurkami węglowymi. W zwykłym pojawiły się pęknięcia . Lou Group.

Jest to bardzo istotna kwestia w przypadku cienkiej, dwuwymiarowej struktury grafenu. Pomimo faktu, że jest on mocniejszy od stali, to jednak takie jego cechy sprawiają, że jest on podatny na rozdarcia. W trakcie testów szybko okazało się, że wzmocnienie go nanorurkami nie tylko idealnie niweluje powstałe pęknięcia podczas oddziaływań mechanicznych, ale również nadaje mu dodatkową cechę, elastyczność.

Oczywiście nie oznacza to, że materiał przyszłości stał się niezniszczalny. Grafen zbrojony może jednak poszczycić się większą wytrzymałością i zwartością struktury od zwykłego, dzięki temu może dłużej pełnić swoją funkcję.

Źródło: GeekWeek.pl/EurekAlert / Fot. Pexels/Lou Group