Roundup od Monsanto wywołał raka u ogrodnika. Sąd wyznaczył 289 mln $ odszkodowania

Czarne chmury zebrały się nad niemieckim Monsanto, który należy do koncernu Bayer. Amerykański sąd orzekł, że Roundup wywołał raka u rolnika i nakazał wypłatę gigantycznego odszkodowania.

Ten wyrok nie tylko wywołał falę kontrowersji na całym świecie, ale również przejdzie do historii z powodu gigantycznej kwoty odszkodowania. Pierwszy raz zdarzyło się, że sąd uznał Roundup, środek chwastobójczy produkowany przez firmę Monsanto, należącą od niedawna do niemieckiego Bayeru, za na tyle groźny dla zdrowia ludzi, iż może doprowadzić do wystąpienia choroby nowotworowej.

Cała sprawa dotyczy 46-letniego Dewayne'a Johnsona, który pracował jako szkolny ogrodnik w kalifornijskiej Benicii. W ciągu roku był 20-30 razy narażony na działanie produktu Roundup.

Reklama

„W końcu mogliśmy pokazać ławie przysięgłych tajne, wewnętrzne dokumenty Monsanto udowadniające, że firma od dziesięcioleci wie, że Roundup może powodować raka” - powiedział Brent Wisner, prawnik reprezentujący pokrzywdzonego, w trakcie wygłaszanego przed sądem oświadczenia.

Co ciekawe, prawnicy Monsanto mieszali się w zeznaniach. Podczas procesu raz twierdzili, że Roundup jest bezpieczny i nie powoduje raka, a innym razem, że ogrodnik musiał wiedzieć, iż produkt jest niebezpieczny i trzeba uważać przy jego stosowaniu.

Roundup od Monsanto wywołał raka u rolnika. Sąd wyznaczył 289 mln dolarów odszkodowania. Fot. Monsanto/Bayer.

Organizacje obrońców środowiska wzywają do zakazania glifosatu, od kiedy Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), wchodząca w skład Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ogłosiła w marcu 2015 roku, że związek ten jest „prawdopodobnie rakotwórczy u ludzi” i wpisała go na światową listę kancerogenów.

Parlament Europejski podjął niedawno niewiążącą rezolucję wzywającą do wprowadzenia od roku 2022 zakazu stosowania glifosatu na terenie całej Unii Europejskiej. Niektóre z krajów UE, np. Francja, Włochy, Holandia, Belgia, już teraz wprowadziły u siebie ograniczenia stosowania glifosatu.

Sąd w San Francisco nakazał Monsanto wypłatę odszkodowania ogrodnikowi w wysokości 289 milionów dolarów. Scott Partridge, wiceprezes Monsanto zapowiedział, że koncern zamierza odwołać się od wyroku, aby „bronić tego produktu”.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Monsanto

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy