Technologia
IBM pokazał najbardziej zaawansowany na świecie interfejs mózg-komputer

Wiele firm technologicznych pracuje nad budową pierwszego użytecznego interfejsu mózg-komputer. Dzięki nim będziemy mogli zmienić się w cyborgów i zdobyć wiele cennych umiejętności.

Jedną z takich firm jest IBM. Koncern zaprezentował nowe możliwości swojego interfejsu na ochotniczce. W czasie testu, miała ona przypięte do głowy specjalne czujniki/elektrody, które w czasie rzeczywistym rejestrowały aktywność jej mózgu za pomocą elektroencefalografu (EEG).

Chociaż większość zespołów badawczych wykorzystuje taką technologię i podobne metody, to jednak IBM zastosował w opracowanej przez siebie technologii dobrodziejstwa płynące z potęgi sztucznej inteligencji. Jej zadaniem było obserwowanie danych z mózgu rejestrowanych podczas testu, ich analiza i przemiana na konkretne polecenia.

Ochotniczka miała za zadanie sterować ramieniem robota. Chociaż jego obsługa z pomocą interfejsu mózg-komputer odbywała się z lekkim opóźnieniem, możemy śmiało rzec, że działanie systemu zachwyca i przybliża nas on do powstaną naprawdę praktycznych urządzeń.

Inżynierowie chcą z pomocą interfejsów mózg-komputer nie tylko znacząco polepszyć jakość życia ludzi sparaliżowanych lub borykających się z problemami neurologicznymi, ale również w przyszłości udoskonalić ludzi, łącząc nas z komputerami oraz globalną siecią, znacząco zwiększając sprawność naszych umysłów, co świetnie jest nam znane z wielu filmów sci-fi.

Źródło: GeekWeek.pl/IBM / Fot. IBM