Roboty
Młodzi są bardzo podatni na manipulacje ze strony robotów i sztucznej inteligencji

Najnowsze badania pokazują, że dzieci są tak bardzo zachwycone najnowszą technologią, że przez to są bardzo podatne na manipulacje ze strony robotów i systemów AI.

Międzynarodowy zespół naukowców opublikował na łamach magazynu Science Robotics badanie naukowe dotyczące psychologii i wpływu najnowszych technologii na społeczeństwo. Powoli ta kwestia staje się coraz ważniejszym aspektem naszego życia. W przyszłości, gdy roboty będą odgrywały ogromną rolę w życiu milionów ludzi na całej planecie, interakcja z maszynami musi odbywać się w pełni bezpiecznie i w sposób etyczny.

Okazuje się, że problem jest większy, niż dotychczas się nam wydawało. Im roboty pełnią większą rolę w naszym życiu i szybciej rozwija się sztuczna inteligencja, tym wywierają one na nas większy wpływ. Społeczeństwo, a zwłaszcza dzieci, narażone są na manipulacje ze strony robotów.

Naukowcy swoje badania oparli na metodologii eksperymentu Solomona Ascha, amerykańskiego psychologa polskiego pochodzenia. Wzięła w nim udział grupa 50 studentów, którym przedstawiono serię obrazków. Każdy z nich przedstawiał trzy odcinki różnej długości, oznaczone jako A, B i C, a także osobną kartę, na której widoczny był inny odcinek. Następnie poproszono ochotników, aby ocenili, który z tych trzech odcinków widocznych na jednym z obrazków ma długość podobną do tego, ukrytego na innej karcie.

Tak wyglądał test Solomona Ascha podczas eksperymentu z robotami. Fot. University of Bielefeld.

Oczywiście większa część studentów udzieliła nieprawidłowej odpowiedzi, ale ci, którzy udzielili dobrej, pod wpływem nacisku drugiej grupy, zmienili swój typ na nieprawidłowy. Asch ustalił, że aż 75 procent badanych było podatnych na manipulacje. Naukowcy postanowili więc zastosować to w przypadku robotów, dzieci i dorosłych. Chociaż wynik w przypadku dorosłych okazał się inny, bo z natury dorośli są nieufni w stosunku do nowych technologii, to jednak już w przypadku dzieci okazał się identyczny jak w badaniu Ascha.

Dzieci wykazywały się dużo lepszym zmysłem wskazywania dobrej odpowiedzi, ale gdy do gry weszły roboty, wszystko odmieniło się na gorsze. Roboty podawały w większości złe odpowiedzi, ale dzieci były nimi tak zafascynowane, że masowo zmieniały swoje dobre typy na złe. Można nawet powiedzieć, że dzieci żywcem kopiowały od nich odpowiedzi.

Tak wyglądał test Solomona Ascha podczas eksperymentu z robotami. Fot. University of Bielefeld.

Co ciekawe, w badaniu zastosowano małe, zabawkowe roboty, które idealnie wpasowały się w gusta dzieci. Gdyby wykorzystano większe, bardziej zaawansowane i wyglądające bardziej realistycznie, to naukowcy uważają, że ich wpływowi ulegliby również dorośli.

Ten niepokojący fakt będą musieli wziąć pod uwagę psycholodzy. Jeśli roboty mogą wywierać tak duży wpływ na dzieci, to możemy być pewni, że ta broń zostanie wykorzystana przez koncerny choćby w reklamach swoich produktów, które będą znacznie skutecznej trafiały do dzieci.

Źródło: GeekWeek.pl/The Verge / Fot. Pexels/University of Bielefeld