Roboty
Poznajcie robota SEER, który niemal idealnie naśladuje ludzką mimikę

Postęp w robotyce, jaki dokonuje się na naszych oczach, naprawdę zachwyca, bo pokazuje, że niebawem będziemy mogli egzystować z maszynami, które staną się naszymi przyjaciółmi.

Może nie będzie to kwestia kilku lat, a raczej dwóch dekad, ale rozwój technologiczny uparcie dąży do realizacji takiej wizji i nic nie jest w stanie tego powstrzymać. Większość z nas w reszcie swojego życia na pewno będzie miała po kilka zaawansowanych robotów. Dzięki nim nasze życie będzie o wiele prostsze i przyjemniejsze.

Przyszłość robotyki została właśnie zaprezentowana na wystawie najnowocześniejszej elektroniki SIGGRAPH 2018 w kanadyjskim Vancouver. Zwiedzający mogli zobaczyć tam niezwykłego robota, który niemal idealnie naśladuje ludzką mimikę. Jest to w tej chwili najbardziej zaawansowany robot tego typu na świecie.

Robot o nazwie SEER (Simulative Emotional Expression Robot) został wyposażony w kamerę. To dzięki niej obserwuje i rejestruje rysy twarzy osoby na niego patrzącej i naśladuje jej mimikę z zachwycającą dokładnością. Oczywiście, wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym, co dodatkowo nadaje całej technologii dużego realizmu.

Robot został zaprojektowany i zbudowany przez Japończyka Takayukiego Todo. Ma on na swoim koncie budowę już kilku zaawansowanych robotów. Najciekawszym z nich jest Gazeroid, czyli android wyglądający jak japońska kobieta. To właśnie na tej maszynie wzorował się Todo tworząc robota SEER. Przyznacie, że oba roboty robią spore wrażenie?!

Źródło: GeekWeek.pl/SIGGRAPH 2018 / Fot. SIGGRAPH 2018/Takayukiego Todo