Astronomia
StratoLaunch Systems współzałożyciela Microsoftu ma niesamowite kosmiczne plany

Firma należąca do Paula Allena zbudowała i zaprezentowała światu największy statek powietrzny świata, a teraz przedstawiła ambitne plany na przyszłość.

Już w przyszłym roku Stratolaunch System, firma należąca do Paula Allena, współzałożyciela Microsoftu, przeprowadzi pierwszy powietrzny test największego w historii statku powietrznego o nazwie Stratolaunch. To właśnie z jego pokładu miałyby być wystrzeliwane niebawem na orbitę duże rakiety z instalacjami kosmicznymi.

Stworzenie tak potężnej maszyny było możliwe z pomocą kadłubów dwóch Boeingów 747-400, które zostały poważnie zmodyfikowane i połączone w jedną większą jednostkę. StratoLaunch dysponuje rozpiętością skrzydeł na poziomie 117 metrów (An-225 Mrija ma 88,4 metra) i waży, wraz z rakietą/rakietami, nawet 540 tysięcy kilogramów. Za napęd maszyny odpowiada 6 silników odrzutowych o ciągu 265–282 kN.

Teraz StratoLaunch zaprezentowało swoje plany na przyszłość. Trzeba przyznać, że są one niesamowicie ambitne. Świat prywatnego przemysłu kosmicznego będzie miał nowe, potężnego gracza, który będzie sporą konkurencją dla firmy SpaceX Elona Muska i Blue Origin Jeffa Bezosa.

Paul Allen w swojej flocie chce mieć nie tylko największy na świecie statek powietrzny do wynoszenia ładunków w kosmos, ale również swoje małe rakiety, statek kosmiczny do dostarczania astronautów na orbitę Ziemi oraz dużą rakietę realizującą większe misje kosmiczne.

Rakieta typu MLV-H. Fot. StratoLaunch System.

Nowe, udoskonalone wersje rakiet Pegasus mają być gotowe do roku 2020. Nieco większa rakieta MLV, która zdolna będzie do wynoszenia ładunków na niską orbitę o masie do 3,5 tony, będzie dostępna już w 2022 roku. Większa rakieta typu MLV-H wciąż znajduje się w fazie projektowania. Według planu ma mieć zdolność do wynoszenia na niską orbitę ładunków o masie do 6 ton.

Najciekawszym jednak projektem jest samolot kosmiczny. Na jego pokładzie na orbitę i z powrotem mają być transportowani przede wszystkim astronauci, ale również będzie on obsługiwał misje towarowe. Na razie koncepcja jest we wstępnej fazie rozwoju i nie ma co spodziewać się, abyśmy mogli zobaczyć tę maszynę na niebie przed rokiem 2025.

Samolot kosmiczny. Fot. StratoLaunch System.

Co ciekawe, w rozwój firmy StratoLaunch System zaangażowany jest również Elon Musk. Według informacji krążących po internecie, miliarder i szef SpaceX będzie wspierał swoimi pieniędzmi i doświadczeniem swojego zespołu budowę rakiet na potrzeby realizacji ambitnych planów Paula Allena.

Źródło: GeekWeek.pl/StratoLaunch System / Fot. StratoLaunch System