Na Antarktydzie udało się wyhodować warzywa bez gleby i promieni Słońca

Oczy całego świata od dawna skierowane są na Księżyc i Marsa. To właśnie te obiekty chcemy jak najszybciej zasiedlić i stworzyć na nich nową ludzką cywilizację.

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że na Antarktydzie prowadzone są eksperymentalne projekty, dzięki którym ludzkość będzie mogła bezpiecznie eksplorować przestrzeń kosmiczną i tworzyć kolonie na obcych obiektach.

Jednym z takich niezwykłych projektów jest EDEN-ISS. Prowadzony jest on przez naukowców z Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) w stacji Neumayer III. W jego ramach udało się wyhodować aż 3 kilogramy świeżych warzyw, i to bez potrzeby wykorzystania gleby czy światła słonecznego.

Co prawda, taka technologia upraw nie jest nowością, to jednak została udoskonalona i w tej chwili jest najbardziej efektywna na świecie. W ekstremalnych warunkach pozwoli ona wyżywić w bazach grupę pierwszych kolonizatorów Księżyca czy Marsa.

Reklama

Naukowcy eksperymentowali z różnymi rodzajami roślin. Najłatwiej poszło im z ziołami, sałatą, rukolą i rzodkiewkami. Co ciekawe, hodowla odbywała się w specjalnych pojemnikach w szklarni.

Chociaż temperatura panująca na zewnątrz obiektu wynosiła minus 20 stopni Celsjusza, to wewnątrz udało stworzyć się na tyle przyjazne dla roślin warunki, że zaowocowało to zebraniem sporej ilości i dobrej jakości planów w postaci warzyw.

Naukowcy oczywiście skosztowali swoich produktów i zapewniają, że smakują one identycznie jak te dostępne w sklepach. technologia te zostanie niebawem przetestowana na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i w warunkach obniżonej grawitacji.

Zanim zostanie wykorzystana na Księżycu czy Marsie, będzie udoskonalana, aby kolonizatorzy mogli jak najbardziej efektywnie wykorzystać dostępne zasoby.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. DLR/NASA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy