Technologia
Elon Musk: „Zbudowaliśmy interfejs mózg-komputer 10 razy lepszy od innych”

Podczas rozmowy w programie Joe Rogana, szef Tesli i SpaceX ujawnił, że jego dream team z firmy NeuraLink opracował interfejs 10 razy lepszy od obecnie najbardziej zaawansowanych na świecie.

Urządzenie, dzięki któremu można połączyć ludzki mózg z komputerami i globalną siecią, ma zapewniać nieporównywalne lepszą i szybszą komunikację od tych, które prezentowały dotychczas największe koncerny świata. Musk zdradził również, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy poznamy więcej szczegółów na temat tego wynalazku lub nawet zobaczymy któryś z najnowszych prototypów.

Na początku bieżącego roku doszły do nas słuchy, że NeuraLink włączyła się w organizowany przez Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności USA (DARPA) konkurs na budowę interfejsu mózg-komputer. Wówczas firma dysponowała budżetem w wysokości ok. 27 milionów dolarów, które zdobyła dzięki dwunastu nieznanych inwestorom, ale chce pozyskać dodatkowe 65 milionów dolarów od DARPA.

Laboratorium testów technologii interfejsów na zwierzętach powstało w słynnej dzielnicy Mission w San Francisco. NeuraLink niedawno otrzymała pozwolenie na prowadzenie badań na gryzoniach. Musk na razie nie zabrał głosu w sprawie tych rewelacji. Prawdopodobnie obawia się obrońców praw zwierząt, którzy na bank wywołają wokół niego międzynarodowy skandal.

Obojętnie, jak sprawa się nie potoczy, cyborgizacja społeczeństwa to tylko kwestia czasu, bo na takie technologie mocno naciska wojsko. DARPA chce znacznie przyspieszyć prace nad nowymi implantami. Mają być one aż 10 razy szybsze, niż aktualnie wykorzystywane. Mówi się tutaj o rejestrowaniu pracy aż miliona neuronów. Umożliwi to jeszcze precyzyjniejszą komunikację pomiędzy mózgiem a komputerem i lepsze wykorzystanie jego potencjału.

Agencja myśli tutaj przede wszystkim o kontroli nad egzoszkieletami, robotami, samolotami czy pojazdami, ale ta technologia znajdzie również zastosowania u zwykłych ludzi. Dzięki takiemu dobrodziejstwu ludzie otrzymają dostęp do niebotycznych zasobów skarbnicy wiedzy jaką niewątpliwie jest globalna sieć. Zbawienna okaże się ona również dla osób borykającymi się np. z chorobą Parkinsona.

W zasięgu naszych rąk znajdzie się superszybka komunikacja z całym światem, ponieważ w tej chwili ludzie kontaktują się ze sobą wysyłając ok. 10 bitów informacji na sekundę. Dla porównania, komputery mogą porozumiewać się w tempie biliona bitów na sekundę. Cyborgi będą mogły również dysponować potężnymi i wciąż rozbudowywanymi chmurami obliczeniowymi, które są siecią tysięcy komputerów rozmieszczonych w serwerowniach na całym świecie.

Wyobrażacie sobie posiąść zdolności obliczeniowe wszystkich najszybszych obecnie superkomputerów? To wszystko dopiero przed nami, ale miło jest wiedzieć, że wizje przyszłości z filmów science-fiction powoli stają się rzeczywistością.

Źródło: GeekWeek.pl/Joe Rogan Experience / Fot. Pexels