Astronomia
Yusaku Maezawa pierwszym kosmicznym turystą, który obleci Księżyc ze SpaceX

Ubiegłej nocy Elon Musk, na specjalnej konferencji, oficjalnie ujawnił pierwszego kosmicznego turystę, który obleci Srebrny Glob w rakiecie Big Falcon Rocket.

Yusaku Maezawa to 42-letni japoński miliarder, który znajduje się w pierwszej dwudziestce najbogatszych ludzi w Kraju Kwitnącej Wiśni. Majątku dorobił się na branży modowej i kolekcji sztuki. Co ciekawe, nie będzie sam na pokładzie statku kosmicznego BFS. Elon Musk poinformował, że Japończyk zabierze ze sobą jeszcze 6-8 swoich znajomych architektów, projektantów i artystów.

Nie będzie to zwykła misja wokół Księżyca. Pierwsi prywatni turyści „zobaczą Księżyc z bliska i Ziemię w pełnej okazałości, co pozwoli im na pracę odzwierciedlającą ich doświadczenia”. Taka idea przyświeca Maezawie, który dodał, że nie chce doświadczyć czegoś tak fantastycznego w samotności.

SpaceX chce tak zaplanować misję, aby turyści znaleźli się jak najbliżej Srebrnego Globu. Podobno będą mogli obserwować jego usłaną kraterami powierzchnię z odległości zaledwie 200 kilometrów. Historyczna wyprawa, pierwsza od lat 70. ubiegłego wieku, ma rozpocząć się w 2023 roku. Niestety, Musk nie zdradził, ile Japończyk zapłaci za taką kosmiczną frajdę, ale nieoficjalnie mówi się o grubych setkach milionów dolarów (okolice 500 milionów dolarów). Budowa pierwszej sztuki BFR/BFS ma wynosić ok. 5 miliardów dolarów.

Przypomnijmy, że pierwsze komercyjne wyprawy poza Ziemię rozpoczęły się w 2001 roku, kiedy kalifornijski biznesmen Dennis Tito zapłacił miliony dolarów za podróż rosyjską rakietą na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Za niespełna 5 lat rozpocznie się nowa era, tym razem lotów wokół Księżyca i Marsa.

Źródło: GeekWeek.pl/SpaceX / Fot. SpaceX