Roboty
Japońska Agencja Kosmiczna chce astronautów zastąpić robo-avatarami

Ostatnimi czasy agencje kosmiczne chcą wysłać na pokład ISS roboty, które będą lepiej od astronautów wykonywały ciężkie zadania z pomocą operatorów znajdujących się na Ziemi.

Jakiś czas temu o takich planach poinformowała Rosyjska Agencja Kosmiczna (zobaczcie tutaj), a Europejska Agencja Kosmiczna już nawet takie testy pomyślnie przeprowadziła (zobaczcie tutaj). Teraz z takich dobrodziejstw chce skorzystać również Japońska Agencja Kosmiczna.

Jako że wraz z realizacją nowych wielkich misji kosmicznych na Księżyc, Wenus i Marsa, a także planów rozpoczęcia kosmicznego górnictwa, obecność ludzi w kosmosie stanie się czymś naturalnym i powszechnym, agencje myślą o wyręczeniu ich w najtrudniejszych pracach zaawansowanymi robotami.

Cały szkopuł w tym, że obecnie roboty, nawet te najbardziej zaawansowane, wciąż są niezdarne, z trudem przychodzi im wykonywanie najprostszych czynności i raczej prędko się to nie zmieni, inżynierowie myślą o rozwijaniu projektów robo-avatarów, które będą idealnie naśladowały ruchy operatorów.

Niedawno X-Prize ogłosił futurystyczny konkurs na pierwszego robo-avatara człowieka. Zespoły inżynierów, które zdecydują się wziąć udział w konkursie i spróbują pomóc w realizacji tej niesamowitej wizji, za najlepszy koncept mogą otrzymać nawet 10 milionów dolarów.

Fundacja chce, aby roboty-avatary mogły być zdalnie sterowane, przy pomocy technologii VR, na odległość przynajmniej 100 kilometrów, a ich operatorzy mogli z ich pomocą podnosić różne przedmioty, przenosić ciężkie ładunki, odczuwać temperaturę czy widzieć i słyszeć wszystko to, co dzieje się wokół maszyny.

Obecnie jednym z pionierów w tym temacie jest japońska firma Meltin, która zaprezentowała swojego robota-avatara o nazwie MELTANT-α. W niezwykle precyzyjny sposób naśladuje on operatora. Interakcja inżyniera z robotem odbywa się w czasie rzeczywistym, z pomocą kontrolerów i gogli VR.

Człowiek odczuwa na własnym ciele wszystkie ruchy robota, a także generowane obciążenia. Na zaprezentowanym filmie możecie zobaczyć, jak niezwykle precyzyjne ruchy można wykonywać z jego pomocą. To wszystko zasługa specjalnych włókien polimerowych, które mają za zadanie naśladować ludzkie ścięgna.

Robot-avatar już w takiej formie zadziwia, a co dopiero będzie działo się za kilka lat, gdy zostanie znacznie udoskonalony. Obejrzyjcie materiał filmowy i wyobraźcie sobie przyszłość, w której każdy z nas będzie miał swojego cyfrowego avatara i z jego pomocą będziemy mogli eksplorować kosmos.