Nasze organizmy funkcjonują nawet po śmierci. Wyjaśniamy, jak to się dzieje

Pewnie myślicie, że powyższe stwierdzenie jest mocno naciągane, mimo to jest ono jak najbardziej prawdziwe i życiowe. Za chwilę wszystko stanie się dla Was jasne.

Gdy słyszymy o zgonie zazwyczaj znaczy to ustanie krążenia i oddychania. Są jednak pewne obszary i funkcje ludzkiego ciała, które nadal funkcjonują po upływie kilku godzin, a nawet dni po śmierci. Część z nich jest powszechna, natomiast niektóre należą do rzadkości, dlatego dziś je Wam przybliżymy. Zobaczcie, jakie części ludzkiego ciała funkcjonują nawet po śmierci.

1. Aktywność mózgu

Stosowanie nowoczesnych technologii zatarło granicę między życiem a śmiercią – mózg może być martwy, ale serce nadal będzie pompować krew. Natomiast przy zatrzymaniu akcji serca, lekarze ogłaszają zgon pacjenta dopiero po śmierci mózgu. Moment po zatrzymaniu akcji serca mózg wykorzystuje do poszukiwania tlenu i składników odżywczych potrzebnych do dalszego funkcjonowania. Lekarze przy pomocy leków są w stanie wydłużyć ten stan nawet do kilku dni. Niekiedy jest on wystarczający dla uratowania życia pacjenta, ale zdarza się to dość rzadko. Śmierć mózgu jest momentem, w którym można pobrać narządy do transplantacji. Natomiast śmierć sercowa uniemożliwia pobranie tego narządu. Podobnie jest w przypadku płuc. Czytajcie dalej na drugiej stronie (2).

Reklama

2. Włosy i paznokcie

Po jakimś czasie są one dłuższe, niż zaraz po śmierci. Pomimo, że organizm nie produkuje już tkanek powodujących przyrost włosów i paznokci, jednak one nadal się wydłużają. Stwierdzenie, że nadal rosną byłoby błędnym, skąd zatem ta różnica? Można to łatwo wytłumaczyć. Skóra traci wilgoć i odstępuje, odsłaniając włosy. Podobnie rzecz się ma z paznokciami. Jeśli zmierzymy je od końcówek do punktu zetknięcia się ze skórą, będą one nieco dłuższe.

3. Komórki skóry

Po ustaniu krążenia mózg umiera niemal natychmiast, natomiast inne różne organy naszego ciała potrafią swobodnie funkcjonować jeszcze przez pewien czas. Dotyczy to przede wszystkim tych części ciała, które mają długi cykl regeneracji i nie wymagają ciągłej opieki. Należą do nich komórki skóry, które pozostają żywe nawet przez kilka dni.

4. Trawienie

Po orzeczeniu śmierci procesy metaboliczne organizmu od razu nie ustają. Bakterie jelitowe funkcjonują jeszcze przez kilkanaście godzin trawiąc pokarm, który został wcześniej spożyty.

5. Oddawanie moczu

Wydaje nam się że oddawanie moczu jest funkcją samowolną, z wyjątkiem niektórych sytuacji (zbyt zabawnych lub zbyt przerażających), natomiast wstrzymanie się od niego nie jest bezwolne. Odpowiada za nią konkretny obszar naszego mózgu, który również kontroluje regulację oddechu i bicia serca. Dzięki temu łatwo wytłumaczyć dlaczego ludzie będący pod wpływem alkoholu, mogą mieć problemy z nietrzymaniem moczu. Otóż alkohol hamuje działanie części mózgu odpowiedzialnej za zamknięcie zwieracza pęcherza. Skurcz pośmiertny, wywołujący zesztywnienie mięśni, następuje dopiero po kilka godzinach od momentu ustania funkcji życiowych, dlatego zaraz po, mięśnie rozkurczają się, powodując oddawanie moczu.

6. Wypróżnienie

W stanach napięcia emocjonalnego (stres lub strach) organizm ludzki, poprzez rozluźnienie określonych mięśni, pozbywa się produktów procesu trawienia. Po śmierci człowieka ten mechanizm jest uruchamiany przez gazy jelitowe.

7. Wokalizacja

Ludzkie ciało wypełniają gazy i ciecze, które są podtrzymywane przez mięśnie i kości. Ich ilość zwiększa się na skutek gnicia, wywołanego przez aktywność bakterii. Jedną z dróg ujścia gazów z organizmu jest tchawica. Skurcz pośmiertny dotyka również mięśni strun głosowych, dlatego dość często martwi wydają dość dziwne dźwięki – jęki, westchnienia i gwizdy.

8. Ruchy mięśni

Mimo stwierdzenia śmierci mózgu, wiele obszarów układu nerwowego może nadal funkcjonować. Niekiedy możemy obserwować skurcze mięśni i drgawki, które są przejawem przekazywania sygnałów nerwowych do rdzenia kręgowego.

9. Ejakulacja i erekcja

Krew, która przestaje być przepompowywana przez nasz organizm gromadzi się w jego dolnych obszarach. Rozluźnienie mięśni po śmierci nie jest długotrwałe. Niektóre rodzaje komórek mięśniowych są aktywowane przez jony wapnia. Zużywając energię komórki uwalniają wapń. Natomiast po śmierci błony komórkowe stają się bardziej przepuszczalne, a więc powodują skurcz mięśni, który może wywołać wytrysk.

10. Funkcje rozrodcze

W dawnych czasach, odznaczających się dużo śmiertelnością, kobiety często umierały w stanie błogosławionym. Gazy, nagromadzone w organizmie, jak również rozluźnienie tkanek prowadziło do wydalenia płodu z kobiecego ciała. Takie przypadki były dużą rzadkością, ale zdarzają się. Całkiem niedawno na Węgrzech na świat przyszło dziecko sztucznie podtrzymywanej przy życiu kobiety, u której stwierdzono śmierć mózgu.

11. Ciało człowieka

Organizm ludzki kryje wiele tajemnic i nie przestaje zadziwiać nawet po… śmierci.

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy