Medycyna
Nasze organizmy funkcjonują nawet po śmierci. Wyjaśniamy, jak to się dzieje

Pewnie myślicie, że powyższe stwierdzenie jest mocno naciągane, mimo to jest ono jak najbardziej prawdziwe i życiowe. Za chwilę wszystko stanie się dla Was jasne.

Gdy słyszymy o zgonie zazwyczaj znaczy to ustanie krążenia i oddychania. Są jednak pewne obszary i funkcje ludzkiego ciała, które nadal funkcjonują po upływie kilku godzin, a nawet dni po śmierci. Część z nich jest powszechna, natomiast niektóre należą do rzadkości, dlatego dziś je Wam przybliżymy. Zobaczcie, jakie części ludzkiego ciała funkcjonują nawet po śmierci.

1. Aktywność mózgu

Stosowanie nowoczesnych technologii zatarło granicę między życiem a śmiercią – mózg może być martwy, ale serce nadal będzie pompować krew. Natomiast przy zatrzymaniu akcji serca, lekarze ogłaszają zgon pacjenta dopiero po śmierci mózgu. Moment po zatrzymaniu akcji serca mózg wykorzystuje do poszukiwania tlenu i składników odżywczych potrzebnych do dalszego funkcjonowania. Lekarze przy pomocy leków są w stanie wydłużyć ten stan nawet do kilku dni. Niekiedy jest on wystarczający dla uratowania życia pacjenta, ale zdarza się to dość rzadko. Śmierć mózgu jest momentem, w którym można pobrać narządy do transplantacji. Natomiast śmierć sercowa uniemożliwia pobranie tego narządu. Podobnie jest w przypadku płuc. Czytajcie dalej na drugiej stronie (2).

1 2 3 4 5