Ekotechnologia
Renault zmienia europejskie wyspy w prawdziwe ekologiczne raje na Ziemi

Technologie pozwalające pozyskiwać energię ze źródeł odnawialnych i jej magazynowanie podbija cały świat. Najróżniejsze koncerny co chwilę prezentują pomysły na ekologiczne projekty.

Dzięki nim w odpowiedni sposób możemy zadbać o środowisko naturalne, wykorzystać dobrodziejstwa natury dostępne na danych terenach i odmienić na lepsze życie tysięcy ludzi zamieszkujących najróżniejsze zakątki naszej planety.

Jednym z takich ciekawych pomysłów wyszedł ostatnio koncern Renault. Zmienia w ekologiczne raje wyspy leżące na wodach Oceanu Atlantyckiego. Niedawno była to Madera i Porto Santo, a teraz przyszedł czas na Belle-Île-en-Mer.

Inżynierowie zaprezentowali projekt przemiany w inteligentne i ekologiczne miejsce wyspę, która należy do Francji, a znajduje się na wodach Oceanu Atlantyckiego. Ponad 4700 stałych mieszkańców wyspy będzie mogło w łatwy i przyjemny sposób na co dzień korzystać z w pełni elektrycznych pojazdów produkowanych przez koncern. Będą to setki sztuk modelu Zoe i Kangoo Z.E, które uzupełnią już istniejącą flotę elektryków.

Korporacja zbuduje też całą infrastrukturę ładowania samochodów elektrycznych. Według planu, mają powstać dziesiątki takich punktów w różnych częściach całej wyspy, aby mieszkańcy i turyści mogli bez przeszkód i swobodnie przemieszać się po jej obszarze. Ale to nie wszystko.

Projekt ekologicznej wysypy Belle-Île-en-Mer. Fot. Renault.

Renault planuje, że gdy na Belle-Île-en-Mer będzie już jeździło setki elektryków, w godzinach szczytu zapotrzebowania na energię elektryczną, zostaną one wykorzystane do zasilenia lokalnej sieci energetycznej, aby nie występowały braki w dostawach.

Koncern ma zamiar również rozwiązać problem zużytych akumulatorów w pojazdach. Aby nie zagrażały one środowisku naturalnemu, z ich pomocą powstaną duże power banki, w których będzie magazynowana energia pozyskana z elektrowni wiatrowych czy solarnych i wykorzystywana wówczas, gdy zajdzie taka potrzeba.

Ten ciekawy projekt został zainicjowany na początku tego roku i przynosi wyśmienite rezultaty, dlatego Renault obiecuje, że zainicjuje go również na innych wyspach, aby nie tylko całkowicie uniezależnić je od paliw kopalnych, ale również żeby turystom i mieszkańcom po prostu żyło i przebywało się lepiej w małych ekologicznych rajach.

Źródło: GeekWeek.pl/Reanult/ Fot. Reanult