Sztuczna inteligencja rozpozna Was tylko na podstawie ruchu oczu

Czytniki linii papilarnych i skanowanie twarzy to już codzienność, dostępna nawet w naszych smartfonach, ale przyszłością jest identyfikacja biometryczna za pomocą ruchów gałek ocznych.

W czasie obserwacji otoczenia czy czytania nasze oczy nieustannie się poruszają i pomiędzy ruchami kaskadowymi, czyli wykonywanymi mimowolnie podczas obserwowania obiektów, zatrzymują się na zaledwie 200-300 milisekund. Ruchy te pełne są ukrytego znaczenia, bo kieruje nimi proces kognitywny angażujący wzrok, uwagę, język czy kontrolę motoryczną i jak wynika z nowych badań Uniwersytetu Poczdamskiego… umożliwiający precyzyjną identyfikację.

Jak twierdzą badacze: - Identyfikacja bazująca na ruchu oka podczas czytania oferuje liczne zalety. Użytkownicy mogą być w ten sposób weryfikowani podczas przeglądania dokumentów, które i tak musieliby przeczytać, co jest dużą oszczędnością czasu.

Reklama

A jak to działa? Naukowcy najpierw zidentyfikowali ścieżki, które mogą być wychwycone przez system śledzący wzrok oparty na sztucznej inteligencji, a później skorelowali je z cechami leksykalnymi tekstu, jak częstotliwość słów, długość tekstu czy sylaby. Następnie zaprosili do testów ochotników, dając im do czytania 11 różnych tekstów, w losowej kolejności, każdy mieszczący się na pojedynczym ekranie.

Szybko okazało się, że ich metoda jest całkiem skuteczna, bo w przypadku grupy 62 czytelników udało im się osiągnąć skuteczność identyfikacji na poziomie blisko 92%. Co prawda nie jest to jeszcze 99.8% oferowane przez czytniki linii papilarnych i być może trudno będzie poprawić ten wynik, ale naukowcy zapewniają, że w tym przypadku mamy do czynienia z najnowocześniejszym rozwiązaniem opartym na śledzeniu ruchów oka, które w wielu aspektach znacznie przewyższa wcześniejsze osiągnięcia w tej dziedzinie.

Źródło: GeekWeek.pl/VentureBeat 

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy