Styl życia
Populacja ludzka świata szybko rośnie. W 2023 roku będzie nas 8 miliardów

Do końca roku na naszej pięknej planecie będzie żyło już 7,7 miliarda ludzi. Jeśli nie wystąpi żadna globalna wojna lub kataklizm, to za 5 lat będzie nas 8 miliardów.

Z każdym kolejnym rokiem na Ziemi będzie przybywało 60 milionów ludzi, czyli 1,5 razy tyle, ile mieszka w Polsce. Z najnowszego raportu „World Population Prospects: The 2018 Revision”, przygotowanego przez Organizację Narodów Zjednoczonych, możemy dowiedzieć się również, że w Chinach mieszka 1,44 miliarda ludzi, a w Indiach 1,39 miliarda.

Te dwa azjatyckie kraje stanową aż 38 procent światowej populacji. Według Departament ds. Gospodarczych i Społecznych ONZ, już za 6 lat Indie zdominują pod tym względem Państwo Środka.

Specjaliści wyliczyli, że przed rokiem 2050 na trzecim miejscu znajdzie się afrykańska Nigeria, która będzie miała większą liczbę ludności od Stanów Zjednoczonych.

W 2036 roku liczba ludności na Ziemi powinna wynosić 9 miliardów, w 2050 roku będzie to już 10 miliardów, a pod koniec XXI wieku aż 11,2 miliarda. Oczywiście są to wyliczenia bardzo ogólne i nie uwzględniające wojen, epidemii czy kataklizmów.

ONZ informuje też o spadającej populacji w krajach europejskich. Do roku 2050 nawet o 15 procent może spaść populacja ludzka w takich krajach jak: Chorwacja, Polska, Bułgaria, Litwa, Łotwa, Mołdawia, Rumunia, Ukraina czy Serbia.

Raport nie przewiduje jednak pewnego wzrostu narodzin spowodowanego falą imigracji, która zalewa obecnie kraje zachodniej Europy.

Źródło: GeekWeek.pl/ONZ / Fot. ONZ