Styl życia
Najbardziej dziwaczne restauracje na świecie. Koniecznie musicie tam wpaść

Na świecie jest wiele ciekawych miejsc, które trzeba zobaczyć przed śmiercią. Jednymi z nich są dziwne restauracje, w których niekoniecznie będziecie mogli zjeść zdrowe jedzonko.

Polska restauratorka Magda Gessler od kilku sezonów przekonuje nas, że w kwestii zbiorowego żywienia ważnym jest nie tylko co serwuje personel lokalu, lecz także jak oraz w jakich warunkach. Właśnie pomysł i oryginalność miejsca w dużym stopniu są gwarantem sukcesu zakładu gastronomicznego. Dziś – mimo że na dość uszczuplonym przykładzie – będziemy mogli się przekonać, że owa pomysłowość nie zna granic, a niekiedy koncept ma całkiem głębokie podłoże.

1. Heart Attack Grill (Zawał Serca)

Pierwsza z restauracji, które zrobiła na mnie wrażenie, znajduje się Chandler w stanie Arizona (Stany Zjednoczone). Później otworzono filię w Las Vegas w Nevadzie. Swych klientów wabi ona wielce oryginalną nazwą Zawał serca (Heart Attack Grill), mimo której, można by ją określić mianem marzenia każdego statystycznego Amerykanina. Dlaczego? Otóż jest to lokal, w którym serwowane są nie tylko znane nam pojedyncze i podwójne, lecz także potrójne i poczwórne (!) hamburgery, obwieszone kiśćmi smażonego boczku, ociekające serem i tłuszczem wewnątrz chrupiącej bułeczki. Ów „raj dla podniebienia”, w zależności od opcji, waży od 230 do 910 gram i, prócz cholesterolu, dostarczy Twemu wygłodniałemu organizmowi aż 8000 kcal. Czytajcie dalej na drugiej stronie (2).

1 2 3 4 5