Sztuka
Obraz Banksy'ego, sprzedany za milion funtów, uległ... samozniszczeniu

Słynna grupa artystów, znana na świecie jako Bangsy, przeprowadziła najbardziej spektakularną akcję w swojej historii. Milion funtów poszło do śmieci.

Najbardziej ceniony obraz Bangsy'ego, a mianowicie „Dziewczynka z balonem”, został kupiony na aukcji Sotheby's w Londynie za kwotę miliona funtów, a chwilę później uległ samozniszczeniu.

Tuż po zakończeniu licytacji, płótno zaczęło się obniżać i jednocześnie wsuwać w wbudowaną w ramę niszczarkę do papieru. Kilka sekund później, obraz stał się wartym ok. 5 milionów złotych papierowym spaghetti.

Przedstawiciele domu aukcyjnego byli w szoku, z powodu tego, co się stało, i natychmiast skontaktowali się z osobą, która zakupiła obraz, aby poinformować ją, że wyjaśnią całą tą dziwną sytuację. Według regulaminu domu Sotheby's, klient ma prawo odmówić finalizacji zakupu dzieła sztuki, jeśli zostało ono uszkodzone.

Pierwowzór „Dziewczynka z balonem”, Bangsy namalował sprayem i farbą akrylową na ścianie w londyńskim Shoreditch w 2006 roku. Eksperci uważają, że zniszczenie obrazu na aukcji Sotheby's ostatecznie może znacząco zwiększyć cenę kopii dzieła.

Źródło: GeekWeek.pl/Sotheby's / Fot. Sotheby's